Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore Dan osoba sa Daunovim sindromom proslavilo je zabavnim programom i poslalo snažnu poruku. Sportski i kulturni centar Univerziteta Crne Gore bio je ispunjen dobrom energijom, pjesmom i plesom. Svi su ponijeli sa sobom lijepe želje, osmijeh i šarene, rasparene čarape.
,,Osnaži, podrži, prihvati” bila je poruka ovogodišnje kampanje.
Izvršna direktoricaUdruženja Aleksandra Pavićević poručila je da ,,moramo da mijenjamo stav prema svim osobama s invaliditetom”.
– Došlo je vrijeme da shvatimo da osobe s invaliditetom nijesu teret zajednice, da i one mogu biti ravnopravni članovi društva – kazala je Pavićević.
U našem okruženju i širom svijeta, osobe s Daun sindromom su slikari, dizajneri, preduzetnici, manekeni, prodavci, frizeri, ,,naše komšije, prijatelji, članovi porodice, školski drugovi i drugarice”, podsjetila je Pavićević.
– Na nama je da im omogućimo da se osjete dobrodošlima, da im stvaramo prilike. Najprije da im dozvolimo da se rode, tako što ćemo skrenuti pažnju na nehumanu praksu selektivnih abortusa, neusklađeno sa svim međunarodnim dokumentima. Stvarajmo im prilike da žive u zajednici tako što ćemo im omogućiti servise podrške. Omogućimo im da se školuju po redovnom programu, jer potreba za obrazovanjem ni za koga nije i ne treba da bude posebna. Omogućimo im da se zaposle, da samostalno žive i dozvolimo da nam pokažu koliko znaju i mogu – istakla je Pavićević.
Roditeljima je poručila da njihov trud nije uzaludan.
– Često čujemo da su osobe s Daun sindromom uvijek djeca. Moguće, zato su tako divni, neiskvareni i puni ljubavi. Zato nema ništa pakosno u njima i zato oni nas tako prihataju. Nemamo pravo da se mi ponašamo drugačije – rekla je Pavićević.
Kako je istakla, ove godine Udruženje je odlučilo da u organizaciju uključi porodice osoba s Daunovim sindromom.
– Ovog puta mnogo nam je pomogla Sara Bero, kako u organizaciji događaja, tako i u osmišljavanju programa – kazala je Pavićević.
Sara Bero imala je snažnu poruku.
– Pružite nam podršku, pružite nam ruku, dajte nam prostora da vam pokažemo da smo mi djeca kao i sva ostala, da se radujemo, igramo, pjevamo, imamo iste potrebe, a to su potrebe za ljubav – rekla je Bero za MNE magazin.
Mališani su pokazali veliki i raskošan talenat kroz ples i crtanje, igrali su se balonima i nisu skidali osmijeh s lica. Pjevali su sa njima Bobana Milić i Monika Knezović, dok je maestralno sviranje na harmonici predstavio Šćepan Stojanović.
– Hvala vam, bili ste divni – rekla je Monika Knezović za kraj.
Udruženje se priključilo i globalnoj kampanji međunarodnih organizacija, koje su pokrenule različite inicijative, a jedna od njih je pod sloganom: „What I bring to my community?“, (Šta ja dajem zajednici?) i ima za cilj da upozna javnost s doprinosom koji osobe s Daun sindromom daju svojim zajednicama uz haštagove #WhatIBringToMyCommunity#WDSD18.
Podršku, dodaju oni, možete dati tako što ćete slati svoje fotografije Udruženju u šarenim ili rasparenim čarapama ili fotografije i priče vaše djece, braće ili sestara uz haštagove #awareness #DownSyndrome #WhatIBringToMyCommunity #WDSD18.
B.R.
Foto: B. Šekularac