Utorak, 15 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaARTREPASSAGE FEST U UBU: Danilovgradski gimnazijalci predstavom ,,O ćutanju i drugim imitacijama...

REPASSAGE FEST U UBU: Danilovgradski gimnazijalci predstavom ,,O ćutanju i drugim imitacijama sreće” poslali snažnu poruku

 

Foto: Dragana Nedeljković

Takmičarski dio desetog Repassage festa, smotre najboljih amaterskih pozorišta sa prostora nekadašnje Jugoslavije, zatvorili su sinoć predstavnici Crne Gore – Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš” i NVU “EgoKult” iz Danilovgrada, koji su na sceni ubskog Doma kulture izveli predstavu “O ćutanju i drugim imitacijama sreće”.

Jubilarno izdanje Festivala završava se u petak, 17. novembra, kada će žiri saopštiti svoje odluke i dodijeliti nagrade. U čast pobjednika, glumci Slobodan Ninković i Dragan Petrović izvešće  komad “Savršen kroj” u produkciji Zvezdare Teatra.

Foto: Nemanja Jovanović

Međunarodna smotra najboljih amaterskih pozorišta sa eks JU prostora, Repassage fest je omaž dvojici velikana srpske kulture i rođenim Ubljanima. Dramski pisac Aleksandar Popović i glumac Radomir Raša Plaović bili bi ponosni na svoj rodni grad tokom proteklih pet festivalskih dana, jer je pozorišna igra okupila aktuelne pobjednike republičkih takmičenja dramskih amatera iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, da upravo na Ubu “doigraju” do konačnog pobjednika. Od predstavnika bivših jugoslovenskih država, jedino Makedonci nisu učestvovali na jubilarnom Repasažu

Za Okruglim stolom kritike sinoć se razgovaralo o komadu “O ćutanju i drugim imitacijama sreće”. Autorka teksta je učenica trećeg razreda danilovgradske gimnazije Bojana Šolaja, a uz nju režiju potpisuju profesori Anđela Novaković i Miroslav Minić. U predstavi glumi i statira oko 50 učenika Gimnazije iz Danilovgrada, koji prikazuju situacije iz svakodnevice marginalizovanih grupa: zavisnika, dece bez roditeljskog staranja, zlostavljanih, izbeglica i Roma…

Dramski pisac Željko Hubač, predsjednik stručnog žirija i voditelj razgovora za Okruglim stolom kritike u uvodnoj riječi istakao je svoje zadovoljstvo što “neki mladi ljudi vjeruju da možda pozorište može da promijeni svijet. U krajnjoj instanci, kada gledaju predstavu njihovi roditelji, ili prijatelji njihovih roditelja shvatiće da imaju mnogo senzitivniju djecu na svakodnevicu, pa će možda promijeniti svoje ponašanje, a možda će ugasiti televiziju, više pričati o ljubavi, a manje o politici i sportu”.

 Reakcija većine mladih na svakodnevicu je bijeg van stvarnosti, nastavio je Hubač i zaključio:

 “Grupa gimnazijalaca koja je večeras izvela ovu predstavu je jasno stavila do znanja da neće da ignoriše svoj okoliš, neće da ignoriše zbivanja koja su dio ne samo života u Danilovgradu, već i na mnogo širim prostorima”.

 Autorka teksta, osamnaestogodišnja Bojana Šolaja ukazala je da iako kroz umjetnost često pokušavamo da bježimo od stvarnosti, predstava danilovgradskih gimnazijalaca je drugačija.

 -Mi upravo pokušavamo da predstavimo stvarnost onakvom kakva jeste i da stavimo stvarnost pred publiku, kako bismo je natjerali da se sa njom suoči i da konačno osjeti ličnu odgovornost povodom onoga što se dešava u svijetu koji nas okružuje. Ja bih zaista voljela da barem jedan dio publike koji je gledao predstavu kaže – da, ja ću učiniti nešto povodom problema koji se oko mene dešavaju i biću, kako kaže Mahatma Gandi,ona promjena koju želim da vodim u svijetu. Naš osnovni cilj i osnovni razlog zbog kojeg je predstava nastala je potreba da učinimo da se neke promjene u društvu dese, a to ćemo učiniti, između ostalog, tako što ćemo opominjati društvo na te probleme i što ćemo ljude podsticati da nešto učine povodom toga-naglasila je Bojana Šolaja. 

 Učenici danilovgradske gimnazije uspjeli su da uzburkaju emocije i prenesu snažne poruke, konstatovao je član žirija Zoran Ćosič, glumac Narodnog pozorišta u Beogradu.

 -Čestiram vam i divim se na hrabrosti da na ovaj način otvorite teme i pitanja, jer mi se ubismo u Narodnom pozorištu i kolege u svim profesionalnim pozorištima da igrajući naše predstave ljude upozorimo, zapitamo i opomenemo da svojim djelovanjem ovaj svijet, koji je poprilično ruiniran po svakom pitanju, još više ne urušavaju. I nisam vidio da smo uopšte u tome uspjeli. Da su sva ova pitanja kroz predstavu postavili profesionalni glumci, sasvim sam siguran da ne bi doprala do publike. Ona su mnogo ozbiljnije i mnogo žešće doprla do mene upravo zato što igraju mladi ljudi-naveo je Zoran Ćosić.

Po okončanju razgovora za Okruglim stolom, odlukom žirija publike u sastavu: Snežana Jovanović, Mirjana Simić i Voja Raonić, titulu za najboljeg glumca večeri ponijela je Mirjana Spaić, koja u predstavi tumači dvije uloge – dilerke droge i Romkinje.

Izvor: kolubarske.rs

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO