Srijeda, 23 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOUCG: Upravni odbor smijenio rektorku Vojvodić

UCG: Upravni odbor smijenio rektorku Vojvodić

Upravni odbor Univerziteta Crne Gore UCG smijenio je na današnjoj sjednici rektorku Radmilu Vojvodić, koja, pak, sve odluke sa sjednice smatra nezakonitim, jer kaže da se o Vladinoj inicijativi najprije morao izjasniti Senat, čija je sjednica zakazana za petak.

Kako saznaje CdM, 12 članova UO glasalo je za smjenu Vojvodićke, dok je tri bilo protiv. Protiv su bili Vladimir Pešić, Tatjana Dlabač i Martin Ćalasan.

Pešić je nakon sjednice kazao da mu je Duško Bjelica prijetio da je završio sa karijerom.

Sjednica Senata UCG juče nije održana zbog nedostatka kvoruma. Međutim, sve i da je bila, praktično i teoretski ne bi donijela ništa novo kada je u pitanju inicijativa o razrješenju Vojvodić.

Naime, po Statutu, Senat UCG samo daje mišljenje o toj inicijativi, a ono ima pravno dejstvo u vidu mišljenja ili predloga koji se vraća nazad Upravnom doboru.

Statut je jasan i kod neodržavanja sjednica Senata i kaže da ako one ne budu organizovane u razumnom roku “Upravni odbor će i bez izjašnjavanja Senata razmotriti Inicijativu”.

Upravni odbor UCG ima petnaest članova, od kojih pet zastupa interese Vlade (Vlada ih imenuje), dok su ostali iz redova akademskog i neakademskog osoblja UCG, te studenti, koji su juče bojkotovali sjednicu Senata.

Radmila Vojvodić sve odluke sa današnje sjednice ne priznaje.

-Budući da je predsjednik Upravnog odbora zakazao sjednicu Upravnog odbora sa jedinom tačkom Dnevnog reda po pitanju inicijative za razrješenje rektora – i prije planiranog održavanja sjednice Senata UCG i bez pribavljenog izjašnjenja Senata iz stava 4 člana 55 Statuta UCG – jasno je da je bilo kakvo odlučivanje bez stava Senata suprotno članu 55 Statuta UCG i u krajnjem nezakonito – kazala je Vojvodić.

Vojvodić je novu sjednicu Senata, kaže, zakazala u razumnom roku.

-I lično izjašnjenje i zakazivanje sjednice Senata obavila sam kao rektor hitno. Uvažavajući obaveze i moguću spriječenost senatora, i s obzirom na vikend dane, po uobičajenom tumačenju razumnog roka i sudske prakse, sjednica Senata je zakazana za 6. oktobar. O izjašnjenju Senata, odmah po okončanju sjednice Senata 6. oktobra, Upravni odbor će biti blagovremeno obaviješten – navela je ona.

Predsjednik UO Duško Bjelica, pak tvrdi, da je sve urađeno u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i Statutom UCG.

Odlučivanje bez Senata samo izuzetak

Advokat Nikola Martinović ocijenio je da Upravni odbor ne može donijeti odluku bez izjašnjenja Senata.

-Izuzetak se odnosi na slučaj nezakazivanja sjednice Senata u razumnom roku. U tom slučaju, kao izuzetku od ustanovljenog opšteg pravila, Upravni odbor može i bez izjašnjenja Senata razmotriti inicijativu i donijeti odluku. Smatram da je i ova norma jezički dovoljno jasna da se može nedvosmisleno, samo jezičkim tumačenjem zaključiti da UO može samo i isključivo u slučaju nezakazivanja sjednice Senata razmatrati inicijativu i donijeti odluku bez predviđenog izjašnjenja Senata – istakao je Martinović.

On dalje objašnjava da “ova norma propisuje da izjašnjenje Senata nije obavezno samo izuzetno, u slučaju nezakazivanja sjednice u razumnom roku, što nedvosmisleno vodi zaključku da u svakom drugom opštem slučaju, izjašnjenje Senata mora postojati”.

On napominje da ovo tumačenje potvrđuje i stav 5 ovog člana.

-Dakle, norma člana 55, stav 5 jasno ukazuje da inicijativa mora biti prihvaćena od dva organa Univerziteta i Senata i Upravnog odbora, jer se u normi koristi sveza ili, te da odbijanje Inicijative za razrješenje Rektora od strane jednog od ma koja dva predviđena organa Univerziteta posljedično vodi okončanju postupka razrješenja, i vremenski ograničava mogućnost podnošenja nove inicijative prije isteka roka od šest mjeseci – ističe Martinović.

Na osnovu toga, on zaključuje da Upravni odbor može donijeti odluku o inicijativi uz ispunjavanje jednog od dva uslova.

-Prvi uslov je postojanje inicijative ovlašćenog predlagača (Senata ili pet članova UO). Drugi uslov je postojanje izjašnjenja Senata ili nezakazivanje sjednice Senata u razumnom roku. Ukoliko Senat ili UO odbiju inicijativu, nova inicijativa se ne može podnijeti prije isteka šest mjeseci – predočio je Martinović.

Izvor: cdm.me

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO