Nobelova nagrada za fiziku otišla je u ruke Rainera Vajsa, Berija C. Beriša i Kipa S. Torna za LIGO detektor i opservaciju gravitacionih talasa.
Lasersko-interferometarska opservatorija za gravitacione talase (LIGO) na Tehnološkom institutu u Kaliforniji završena je 1999, a gravitacione talase je prvi put, bezuspješno, tražila 2002.
Opservatorija je 2010. godine ušla u petogodišnju rekonstrukciju kako bi svoju aparaturu učinila osjetljivijom. Redizajn je doveo do desetostruko pojačane osjetljivosti, što omogućava da LIGO „čuje“ 10 puta udaljenije gravitacione talase i da ima pristup 1.000 puta većoj glasnoći svemira.
Ispostavilo se da je Ajnštajn bio u pravu. Tačno jedan vijek nakon što je objasnio Opštu teoriju relativiteta, naučnici iz opservatorije LIGO su otkrili gravitacione talase koji nastaju sudarom crnih rupa.
Detektovan je sudar dve crne rupe, od kojih je svaka imala masu 30 naših Sunca. Rupe su se prije sudara ubrzale do polovine brzine svjetlosti. Sudar se desio 1,3 milijardu svjetlosnih godina daleko.