Srijeda, 30 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOMEDIJI: Politika objavila tekst nepostojećeg autora ilustrovan fotografijom njemačkog glumca

MEDIJI: Politika objavila tekst nepostojećeg autora ilustrovan fotografijom njemačkog glumca

 

Branislav Radivojša, urednik Politikine rubrike Pogledi u kojoj je juče objavljen stav izvjesnog profesora Petra Veličkovića koji po svemu sudeći ne postoji, kaže da ne zna ko je autor i da je s njim komunicirao samo mailom, prenosi Insajder.

Politika je juče objavila  tekst pod naslovom „Protiv nasilja, ne protiv muškaraca ili žena“, a kao autor je naveden „forenzički psihijatar, sudski ekspert za povjeravanje djece, iz Montreala u Kanadi“ Petar Veličković. Tekst „Veličkovića“ pojavio se nakon dva slučaja ubistva u centrima za socijalni rad kada su muževi ubili žene, a „autor“ je optužio feministkinje da koriste tragediju za svoje „političke ciljeve“.

– Kada je riječ o ženama i muškarcima, ne treba zaboraviti da praktično sva čedomorstva svuda u svijetu čine isključivo žene, a gotovo nikada muškarci. Dakle, dvije tragedije u Beogradu ne govore ništa u prilog feminističkoj politici i propagandi – navodi se u tekstu koji je naišao na široku osudu javnosti.

Na pitanje novinara Insajdera da li su provjeravali stručnost autora, Radivojša kaže da nisu, jer je autor iz Kanade.

– Kako da ga provjerim? On se javlja iz Kanade i nemam tamošnji registar. Ne možemo mi da se bavimo policijskim istragama, mi samo objavljujemo tekstove – kaže Radivojša.

Samog Veličkovića nije moguće naći internet pretragom, iako bi kao naučnik morao imati objavljene radove i reference na internetu.

Problem je tim veći jer je uz tekst objavljena fotografija navodnog autora koja je zapravo fotografija njemačkog glumca Andreasa Kaufmana. On je za Dojče vele izjavio da će najvjerovatniji tužiti Politiku jer je uz tekst u kome se objašnjava fenomen femicida u Srbiji objavljena njegova slika kao autora spornog teksta.

On je rekao da je sramotno koristiti njegovu sliku uz tekst koji je okvalifikovao kao „djelimično pripisivanje krivice“ samim ženama za nasilje koje se sprovodi nad njima.

Politika je prethodno već objavila jedan tekst koji se bavi sličnom temom pod naslovom „Nepravde feminističkog pravosuđa“ čiji je autor profesor univerziteta, psihoanalitički psihoterapeut i psihoanalitički supervizor, specijalista za dječju psihoanalizu, Los Anđeles, Kalifornija  Milovan B. Vučić. Kao i u slučaju Veličkovića, ni autora Vučića nije moguće naći internet pretragom, a uz njegov tekst objavljena je slika nekadašnjeg najstarijeg čovjeka u Njemačkoj  Hermana Donermana.

Novinari Insajdera uputili su i mail „dr Veličkoviću“ na adresu koju su nam proslijedili urednici Politike u kome su ga zamolili da pruži dokaze o svojoj stručnosti izvodom iz registra relevantne institucije, jer se predstavlja kao doktor i psiholog, ali odgovora do objavljivanja teksta nije bilo. Takođe smo ga zamolili i za autentičnu fotografiju.

Politika je danas uputila objašnjenje čitaocima da je do greške u objavljivanju fotografije glumca Kaufmana došlo jer je autor teksta Veličković poslao tu fotografiju.

– Ne sumnjajući da je riječ o podvali autora teksta, napravili smo grešku zbog koje se izvinjavamo čitaocima – navodi se u objašnjenju Politike.

Izvor: Insajder/buka.ba

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO