Od prvog dana rada u srednjoj školi tražila sam odgovor na pitanje: “Koji je pravi savjet za dječake i djevojčice u današnje vrijeme po pitanju odnosa sa vršnjacima”. Vrijeme je konfuzno i što je u jednoj porodici za kaznu, u drugoj je za nagradu. Pohvatati sve nove “zakone” i pravila igre, skoro pa je nemoguće.
Ali jedno mogu da tvrdim – „tim“ je od izuzetnog značaja.
Ko čini tim? Kako se ponaša član tima? Zašto je to važno? Na kraju i početku – lojalnost. Objasnite to djeci, nadam se da znate.
Danas djeca sve manje dobijaju informacija o ovoj svetoj instituciji drugarstva, kasnije kolektiva – pa na kraju krajeva i porodica je tim.
Uporna sam da djecu sa kojom sam u kontaktu naučim ovom receptu za spas.
Jedan osmogodišnjak silno je tužan što su drugari prešli u tim drugog odjeljenja, jer njihovo odjeljenje gubi u fudbalu. Tuguje malo, ali ni ne zna koliko je srećan što je u stanju i saznanju da se svoj tim ne smije izdati.
Nije on samouk – tata mu je to objasnio.
Hajde onda i ti, odrasli čoveče, aktiviraj se odmah sada!
Dječaci koji su kroz školovanje znali da se glava okreće ka timu, a ne od problema, mnogo su bolje prolazili sa lokalnim siledžijama. A i učilo se lakše. Tim je odlagao kontrolni bez puno problema.
“Sa kim si – takav si” – stoji bar 50%.
Dakle tim, ali ne bilo koji i po svaku cijenu. Pričajte puno sa djecom ko, kada, da li i zašto zaslužuje mjesto u zajedničkom timu. U društvu sve je lakše, a roditelji su to malo zaboravili , pa savjete: ”samo se skloni” i “vrati mu” smjenjuju na nedjeljnoj bazi, što dijete samo zbuni.
Autor: Snežana Golić
Izvor: detinjarije.com