Petak, 18 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVONAKON UVOĐENJA SOFTVERA PROTIV PLAGIRANJA: Magistarski i doktorski radovi počeli da nestaju

NAKON UVOĐENJA SOFTVERA PROTIV PLAGIRANJA: Magistarski i doktorski radovi počeli da nestaju

Univerzitet Crne Gore je kroz softver protiv plagijarizma, koji je nedavno počeo da koristi, pregledao oko 15 naučnih radova i svi su u redu, saznaje Pobjeda.

Univerzitet je nedavno nabavio softver za antiplagijarizam iThenticate koji će se koristiti interno.

-Naučni radovi koje smo ispitivali su iz skorijeg vremena. Nije se tu ništa ciljano tragalo. Uvježbavali smo softver-rekao je nezvanično izvor Pobjede sa UCG.

Kriju radove?

Ističe da su se, međutim, već suočili sa problemom kada je u pitanju provjeravanje magistarskih i doktorskih radova. Tih dokumenata, dodaje, nema na sajtovima fakulteta UCG.

-Ispostavilo se da su brzo počeli da ,,nestaju“ sa sajtova. Nema ih. Zapazili smo i da nema kompletnih radova, već se pojavi prva strana gdje je naveden sastav komisije i to je to. Uputili smo fakultetima dopise da nam pošalju u PDF-u završne radove magistratura i doktorata da bismo mogli da radimo. Dobili su rok da sve pošalju do kraja maja-rekao je izvor Pobjede.

Sagovornik Pobjede je kategoričan da će zahtijevati da svi radovi budu dostupni ili na sajtu fakulteta ili Univerziteta. Sve će, kako je rekao, biti maksimalno transparentno.

-Vidjećemo hoće li tu biti otpora. Vjerovatno će neki imati želju da ne objave rad, ali će takvi biti predmet posebnog interesovanja. Onaj ko objavi rad nema što da krije, a ko ne objavi, vjerovatno ima nešto za skrivanje- rekao je on.

Kvalitet

Iz Univerziteta Crne Gore nedavno je rečeno da korišćenje ovog softvera za tri godine košta 7.000 eura, a novac je obezbijeđen preko Erasmus projekta koji se odnosi na podizanje naučno-istraživačkih kapaciteta univerziteta Zapadnog Balkana. Neće se, kako je rečeno, samo provjeravati radovi koji su napisani na engleskom jeziku, već će se kontrolisati i oni na crnogorskom.

Softver upoređuje rukopise u formatima txt, pdf,doc, kako sa radovima u časopisima sa otvorenim pristupom „open access“, tako i sa radovima u časopisima bez otvorenog pristupa, sa knjigama, zbornicima sa konferencija, kao i web sadržajima na engleskom i drugim jezicima. Ovaj program, kako je ranije saopšteno, je dominantan u svijetu, a koriste ga praktično svi vodeći univerziteti od Kembridža do Oksforda, preko naučnih časopisa.

Izvor: Pobjeda/cdm.me

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO