Porto Novi
PREPORUKA ZDRAVLJE

PRIMJENA LASERA U GINEKOLOGIJI: Vaginoplastika, nova metoda podmlađivanja

-Lasersko podmlađivanje vagine čiji je stručni naziv laserska neinvazivna vaginoplastika je nova metoda primjene lasera u ginekologiji. Neinvazivna Er:YAG laserska terapija se primjenjuje za liječenje blage i umjerene stres urinarne inkontinencije (SUI) i sužavanje proširene vagine (LVT – laser vaginal tightening). Ova terapija se zasniva na stvaranju novog kolagena što omogućava skupljanje i zatezanje vaginalnog zida i omotača karličnog dna. Skupljanjem vagine čini se bolja podrška za mokraćnu bešiku – objašnjava dr Jasminka Vukčević, ginekolog iz ordinacije ,,Hera” u Podgorici.  Ona za MNE magazin pojašnjava da sindrom opuštanja zidova vagine predstavlja povećanje unutrašnjeg prečnika vagine i njeno širenje, što kao posljedicu može imati smanjenje intimnog doživljaja i za ženu i za partnera, ali i povećanje rizika od javljanja nevoljnog oticanja urina pri naporu.

Dr Jasminka Vukčević

-Najčešći uzrok je rastezanje zidova vagine tokom porođaja, a rizik raste sa brojem porođaja. Drugi uzroci su urođena slabost vezivnog tkiva i proces starenja. Zbog opuštanja mišića vagine i mišića karličnog dna žene imaju neprijatnosti sa nekontrolisanim mokrenjem, imaju česte vaginalne infekcije i smanjeni seksualni užitak-kaže dr Vukčević.

Ona dodaje da Er:YAG neablativni laser sa revolucionarnom tehnologijom smooth mode termički utiče na tkivo, stimuliše stari kolagen i stvaranje novih kolagenih vlakana u predjelu mokraćne cijevi i prednjeg vaginalog zida, a krajnji rezultat ove tehnologije je podmlađivanje tkiva.

INCONTILASE je efikasan, bezbjedan i komforan tretman za olakšanje simptoma stres urinarne inkontinencije, a za zatezanje opuštenih vaginalnih zidova koristi se INTIMALASE metod .

-Prednost je što je bezbolno, bez sječenja tkiva, krvarenja, postavljanja šavova… Nakon tretmana nema perioda oporavka ni terapije ljekovima. Pacijentkinja se odmah vraća svojim svakodnevnim obavezama, a potrebna su tri ili više tretmana da se potpuno uklone ili ublaže simptomi stres urinarne inkontinencije – kaže dr Vukčević.

Studije pokazuju odlično poboljšanje kod blage i umjerene stres urinarne inkontinencije. Čak 70 odsto pacijentkinja nema nikakve probleme poslije tri mjeseca od tretmana, a 90 odsto njih ima značajno poboljšanje.

-Primarni efekat se može vidjeti samo nekoliko dana poslije tretmana, a sekundarni u periodu od 6 do 9 mjeseci nakon intervencije. Pacijentkinje me često pitaju da li je to definitivno završen tretman, međutim njegovo ponavljanje zavisi od indikacija, od starosti pacijentkinje, od strukture tkiva i može da se ponovi za godinu, dvije, pet, deset – govori naša sagovornica.

I u ginekologiji kao i drugim oblastima medicine, pacijeti se najčešće pojave tek kada se pojavi i problem. Dr Vukčević objašnjava da su 70 odsto njenih pacijentkinja žene koje već imaju problem, a svega 30 odsto žene koje preventivno dolaze na vaginalnu rejuvenaciju.

-Kada pacijentkinje dođu na vrijeme, onda je i uspjeh laserskih tretmana puno bolji. Vaginalno podmlađivanje se ne shvata kao neophodno jer žene ne reaguju preventivno, nego tek onda kada se problem dogodi. Ako žena čeka da dobije stres urinarnu inkontenciju tj. nekontrolisano odlažanje mokraće pri svakom naporu (skakanje, kijanje, kašljanje, smijeh i sl), to je već vrijeme kada je procenat uspjeha i laserske terapije manji i zato predlažem da se ranije, naročito poslije prvog ili drugog porođaja radi vaginalno podmlađivanje jer se samo tako može spriječiti pojavljivanje različitih problema – objašnjava ona.

Terapija laserom nema nikakvih neželjenih dejstava, ukoliko se primjeni pravilno.

-Radi se bez anastezije, nema krvarenja, ni oštećenja tkiva. Pacijentkinja se odmah vraća svakodnevnim obavezama, a jedina preporuka je da se 15 dana nakon tretmana intima laserom izbjegavaju seksualni odnosi i fizičke aktivnosti koje aktiviraju mišiće trbušnog zida jer sve što povećava pritisak iz abdomena može da utiče na tonus vaginalnih mišića-kaže dr Vukčević.

Osim pomenutih tretmana, laserom se mogu vršiti i neke ablativne metode tj. odstranjivanje i skidanje promjena sa grlića materice, kožne promjene iz regije genitalnih organa, popravljanje ožiljaka, otklanjanje nekih diskretnih strija koje se javljaju u donjem dijelu trbuha, genitalnoj regiji i na unutrašnjoj strani butine.

Da bi se izbjegli svi neželjeni zahvati, dr Vukčević ima savjet.

-Čim stupe u seksualne odnose žene bi trebalo da imaju obavezan godišnji sistematski pregled. Ginekolog koji odradi sistematski pregled može da zaključi kakvo je tkivo vagine i da li žena ima neke promjene na grliću materice, te da li ima potrebu da pored tog godišnjeg sistematskog pregleda odradi još neki u toku godine. Ako se procjeni, a to je najčešće dešava kod žena koje su imala jedan ili više vaginalnih porođaja, da je vaginalni tonus lošiji treba da uradi preventivno vaginalni laseski tretman u smislu vraćanja tonusa vaginalnim zidovima. Pacijentkinje od tog tretmana ne mogu imati nikakvu štetu, samo korist. Što se ranije uradi ta preventivna laserska terapija, veće je vjerovatnoća da u kasnijim godinama neće imati problem sa padom genitalnih organa i mokraćne bešike, te da će imati kontrolisano mokrenje, a i možda će zbog prevencije izbjeći operaciju u na primjer, 70. godini života, a to je velika prednost – kaže dr Jasminka Vukčević.

M. Lalović