Zagrljaj, utješna riječ, tapšanje po ramenu, riječi ohrabrenja, čak i ignorisanje…? Sve su to načini na koje roditelji širom svijeta smiruju djecu prilikom emocionalnog ispada. Bio to ispad bijesa, nemoći, straha, bilo to malo dijete ili tinejdžer. Svako dijete s vremena na vrijeme suočava se s unutrašnjom burom koja se mora smiriti da bi je dijete naknadno moglo razumjeti. U nekom obliku.
U svakom slučaju – kakav god ispad je u pitanju, roditelj mora znati da se on dogodio zbog bure emocija koje su nastupile u djetetu, bure koje ono samo ne može kontrolisati. Zato i dolazi do takvih ispada, a njih je najbolje – kažu stručnjaci, umiriti – disanjem.
Nedavna studija koju je sproveo Mark Krasnov, profesor biohemije na Univerzitetu Stenford, a prenosi to portal Red Tricycle, ustanovio je da disanje zapravo može uticati na aktivnost mozga.
Dok su proučavali neurone u mozgu miševa, istraživači su otkrili da je grupa nerava odgovornih za regulaciju disanja direktno povezana sa središtem mozga te kada promijenite način disanja, zapravo možete promijeniti i svoje emocije, poput straha i tjeskobe i tako svom organizmu – promjenom disanja, zapravo šaljete znake tijelu da se smiri.
Bebe možda neće shvatiti koncept ,,diši, ljubavi, duboko diši,” – no čak i u takvim malim danima to ih možete naučiti, a dijete koje razumije te riječi – dakle dijete koliko god ono već staro bilo, najbolje je umiriti upravo tim utješnim riječima – samo diši!
Tako će vaši tinejdžeri jednoga dana, i sami ovom metodom moći izbalansirati svoje strahove. Jer znate – što su djeca veća, veće su i njihove emocije.
Izvor: index.hr