Kineska medicina i posebno kineska farmakologija s jedne strane, i kineski način ishrane s druge strane, pripadaju bogatoj kineskoj kulturi. Prema riječima dr Huang Shile iz Specijalističke ambulante Kina Medika u Podgorici, u razvoju farmakologije i principa ishrane, često su se ove dvije oblasti miješale, pa su namirnice koje se svakodnevno koriste u ishrani postajale ljekovi, a neke biljke koje su se dugo godina koristile u ljekovite svrhe postale su važan dio zdravog obroka. Mnogo je takvih primjera, poput anđelike, đumbira…
– „Piramida ishrane“ koja se koristi u zapadnoj medicini i nutricionizmu previđa da ljudi u svojoj ishrani treba u određenim proporcijama da koriste različite namirnice ili grupe namirnica, gdje su neke zdravije i hranljivije od drugih, ali samim tim piramida praktično predstavlja jednaka pravila za sve ljude. U kineskoj medicini se pacijentu uvijek pristupa individulano, tako da se i režim ishrane određuje na osnovu svakog organizma zasebno, naših energija jin i jang i ostalih važnih parametara i upravo zbog toga se „piramida ishrane“ samo djelimično podudara sa principima kineske medicine- kaže dr Huang Shile.
Komentarišući holistički pristup liječenju, naš sagovornik kaže da je ovaj pristup otjelotvorenje teorija materijalizma i dijalektičkog razmišljanja u kineskoj medicini, te da prožima sve aspekte tradicionlane kineske medicine, fiziologiju, patologiju, dijagnostiku, otkrivanje uzroka bolesti i proces liječenja.
Dr Huang Shile ukazuje na to da je zdrava hrana veoma zastupljena tema u savremenom društvu, širom svijeta. Smatra da loše navike u ishrani narušavaju zdravlje organizma i rast i razvoj kod djece, a povratak pravilnoj ishrani često je važan preduslov za oporavak od čitavog niza bolesti. On podsjeća da je svaki organizam različit, tako ne postoje univerzalna pravila za ishranu u kineskoj medicini. Ali, postoje neki savjeti koji generalno važe za većinu pacijenata i dr Huang Shile izdvaja nekoliko njih:
Mn.M.