Udruženja oboljelih od multiple skleroze u Crnoj Gori uputiće narednih dana Ministarstvu zdravlja i Fondu za zdravstveno osiguranje dopis u kojem će ih upoznati sa ključnim problemima sa kojima se suočavaju, ali i tražiti izmjene pojedinih pravilnika i zakona kako bi se unaprijedila njihova prava, piše Pobjeda.
Ovo je zaključeno na jučerašnjem prvom regionalnom susretu udruženja pacijenata organizovanom u Podgorici.
Predsjednica Udruženja multiple skleroze Crne Gore Andrijana Nikolić kazala je Pobjedi da će od nadležnih tražiti da jedan ili dva predstavnika Udruženja pacijenata ubuduće budu uključeni u radne grupe Ministarstva zdravlja i Fonda gdje se donose krucijalne odluke.
Zahtjevi
-Vodimo humanu bitku za prava pacijenata. Za reumatoidne bolesnike borićemo se da dobiju pravo na banju, bar svake druge godine. Tražićemo i da se unaprijedi pravilnik za ortopedska pomagala, odnosno da se period do ponovnog recepta sa četiri smanji bar na tri godine. Pokrenućemo i pitanje osnivanja fonda za rijetke bolesti, ali i način dodatnog finansiranja rijetkih malignih oboljenja- istakla je Nikolić.
Na jučerašnjem skupu bilo je riječi i o novoj uredbi o kriterijumima za stavljanje, odnosno skidanje ljekova sa pozitivne liste, koja donosi novinu da zahtjev za podnošenje, stavljanje ili skidanje lijeka sa liste mogu podnijeti i udruženja pacijenata.
Nikolić kaže da su još krajem januara Ministarstvu zdravlja podnijeli inicijativu tražeći paralelno pozitivnu listu imunomodelatorne terapije za multiple sklerozu, te da su dobili pozitivan odgovor i tri lijeka su stavljena na novu listu.
Ipak, kako ističe, ne zna o kojim ljekovima se radi, jer kao udruženje nemaju pravo da traže naziv medikamenata.
Iskustva drugih
Govoreći o pravima pacijenata u Hrvatskoj, članica Udruge pacijenata iz Splita Jasna Karačić kazala je da se najviše krši pravo na adekvatnu informaciju, ali i na cijene ljekova, koji su, ističe, u posljednje tri godine skuplji od 50 do 70 odsto.
-Krše se i prava pacijenata koji se nakon bolničkog liječenja otpuste kući, jer se tada završava briga o njima iako im je tada najpotrebnija. Postavlja se i pitanje zaštite podataka, jer su informacionim povezivanjem zdravstvenih ustanova svim ljekarima dostupni podaci o svim pacijentima-kazala je Karačić.
Od početka godine 30 prigovora
Predstavnik Ministarstva zdravlja Dražen Ljumović kazao je da prava pacijenata zauzimaju jedno od najvažnijih mjesta u zdravtsvenom sistemu, jer se tiču čovjekovog života i zdravlja.
-Pacijent kome je uskraćeno pravo i nije zadovoljan pruženom zdravstvenom uslugom može podnijeti prigovor, a ombudsman za pacijente je dužan da odmah po njemu postupi- rekao je Ljumović.
Prema njegovim riječima, Ministarstvu zdravlja za prva tri mjeseca ove godine podnešeno je 30 prigovora, od čega se 14 odnosilo na kvalitet zdravstvenih usluga, po četiri na način naplaćivanja i organizaciju zdravstvene službe, dok se jedan odnosio na postupak zdravstvenog radnika ili saradnika.
Izvor: Pobjeda/ cdm.me