Porto Novi
ART PREPORUKA

BIJENALE UMJETNOSTI U VENECIJI: Ivana Radovanović i Adin Rastoder predstavnici Crne Gore

Crnu Goru će na 57. Bijenalu umjetnosti u Veneciji, koji ima temu ,,Viva arte viva’’ predstavljati Ivana Radovanović i Adin Rastoder sa projektom „Čovjek Uomo Human“. To je objavljeno danas na konferenciji za medije u Centru savremene umjetnosti Crne Gore.

Danica Bogojević, pomoćnica direktora CSUCG zadužena za realizaciju projekta, obavijestila je prisutne da je Centar savremene umjetnosti Crne Gore uputio javni poziv umjetnicima i autorskim timovima za dostavljanje prijedloga projekata za predstavljanje Crne Gore na 57. Bijenalu umjetnosti u Veneciji 29. decembra 2016. godine a koji je bio
otvoren do 20. januara 2017. godine u 16 sati. Po javnom pozivu pristiglo je 13 aplikacija od 17 umjetnika.

Po izboru Ministarstva kulture Crne Gore kuratorka Paviljona Crne Gore na 57. Bijenalu umjetnosti u Veneciji je Žana Filipović, istoričarka umjetnosti a komesar mr Nenad Šoškić, profesor na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju i direktor Centra savremene umjetnosti Crne Gore.

Ministarstvo kulture je pokrovitelj crnogorskog učešća na ovoj prestižnoj smotri savremene umjetnosti, a Centar savremene umjetnosti Crne Gore je organizator i izvršni producent.

Prisutnima su se na današnjem presu obratili i Žana Filipović, kuratorka Paviljona Crne Gore, koja je obrazložila svoj izbor i mr Nenad Šoškić, komesar.
U obrazloženju se navodi: ,,Umjetnički projekti Ivane Radovanović i Adina Rastodera predstavljaju zasebne cjeline po svojim likovnim kvalitetima i umjetničkim porukama, ali istovremeno sačinjavaju estetski izgrađenu i upečatljivu cjelinu. Oba umjetnička koncepta čine jedinstvo utoliko što izražavaju dva različita aspekta ljudskog bića. Njihovi međusobni kontrasti zapravo su jedinstvena poruka koja nas poziva na duboko razmišljanje o smislu čovjekovog postojanja. Njihov projekat je poziv za promjenu svijeta u kojem živimo, za povratak svim suštinskim vrijednostima.

Rastoderova skulptura je imaginarna figura koja nastaje na temeljima ključnih antropoloških principa. U stvaralačkom procesu on dolazi do neobičnih, apstraktnih, novih rješenja i odgovora. Umjetnik oblikuje, modeluje ljudsku figure, pokušava da dopre do ključnih obilježja ličnosti. Posmatra čovjeka, analizira pažljivo detalje koji grade njegov karakter, misli, doživljava i proživljava njegovu intimu, zamišlja i nadograđuje iste, udaljava se od vidljivog i stvara novu viziju ČOVJEKA. Njegove figure imaju istu formu, a ono što ih čini različitim su njihove boje koje simbolizuju ono individualno i zajedničko. Kao posebnu vrijednost ističem reljefnost i ekspresivnost njihovih portreta blago okrenutih na gore čime se asocira na pogled i njihov snažni doživljaj svjetlosti i ljepote.

Rad Ivane Radovanović naglašava apsurd i prolaznost kao ključnu dimenziju ljudskog života. Time ona ukazuje na moderni senzibilitet u kome postoji destrukcija ličnosti i individualnosti. Taj duh je u stvari sakupljanje i gomilanje osjećanja, slika, fragmenata koji mogu da se sjedine i obrazuju neku novu složenicu.. novi duh. Inspirisana poemom ,,Šuplji ljudi” T. S. Eliota, umjetnica se bavi čovjekom koje je u biti biće koje stvara i ruši, živi između erosa i tanatosa. Njene figure su obezličeni ljudi ili čovjek bez lica, bez osobina, ispražnjen od svakog smisla, ravnodušan i unižen u svom ljudskom dostojanstvu.”