„Blue monday, how I hate blue monday…“, pjevao je poznati američki r&b i rok muzičar Fats Domino. Mnogima je upravo ponedjeljak najteži dan u nedjelji, a još kada je taj „tužni ponedjeljak” već treći u januaru treba se itekako pripremiti kako ga preživjeti jer je upravo taj dan proglašen najdepresivnijim u godini.
Najcrnji dan u godini, kako ga je nazvao britanski psiholog Klif Arnal, rezultat je niza nesrećnih okolnosti zbog kojih se osjećamo loše u januaru, a posebno toga trećeg ponedjeljka. Prema Arnalovoj naučnoj formuli do trećega ponedjeljka u januaru proteklo je dovoljno od proslave Nove godine da nestane entuzijazam koji nas je držao zbog odluka o novim počecima, a nakon praznika ostali su nam dugovi, tmurno vrijeme i neispunjene novogodišnje odluke.
Mnogima je i manje od toga dovoljno da postanu tužni i melanholični. Pojedina su istraživanja u SAD-u pokazala na pr. da čak 20 posto Amerikanaca pada u depresiju poslije blagdana.
Kako samostalno otkloniti loše raspoloženje koje nas je zahvatilo jer nije svako stanje za ljekarsku pomoć? Januarske depresije uvijek su tema na početku godine, a najbolji su lijekovi tjelesna aktivnost, zdrava prehrana, dovoljno sna, druženje s porodicom i prijateljima te biljni napici.
Krenimo redom. Tjelesna aktivnost ne znači da oni koji nikada nisu vježbali odjednom u januaru moraju krenuti s intenzivnim treninzima. Dovoljno je odluku o vježbanju konkretizirati planom i krenuti. Svima koji ne planiraju da počnu da vježbaju ili se bave nekim sportom važno je preporučiti da se ovog mjeseca ne zalijepe za trosjed. Već su i dvadesetominutne šetnje dovoljne za podizanje energije i bolji san. Upravo je dovoljna količina kvalitetnoga sna takođe na listi prioriteta za slatku pobjedu nad depresijom. Onima kojima tjelesna aktivnost baš nikako ne dolazi u obzir preporučuje se da uče nešto novo. Pokušajte otkriti neki novi interes ili završiti novi online tečaj jer nova znanja uvijek podižu samopouzdanje.
Najgore je nakon intenzivnih blagdanskih druženja napraviti potpuno suprotno i povući se u osamu. Usamljenost vodi ka depresiji i stoga se važno okružiti ljudima koji nam odgovaraju pa barem da se žalimo jedni drugima o depresivnom januaru koji kao da nikada neće završiti. Zdrava prehrana potpomognuta biljnim napicima uvijek je među vrhunskim preporukama za podizanje fizičkog i psihičkog zdravlja.
Među najpoznatijim je prirodnim antidepresivima ginseng, korijen istoimene biljke stare više od pet hiljada godina. Azijski ginseng odnosno panax ginseng dokazano prema mnogim istraživanjima stimulativno djeluje na nervni sistem i smanjenje stresa. Studija provedena na uzorku od 501 ispitanika u Meksiko sitiju pokazala je da su oni koji su uzimali azijski ginseng kvalitetnije živjeli kada se mjeri nivo energije, kvalitet sna, seksualnog života i ličnog zadovoljstva. O ljekovitosti tog čudotvornog korijena, koji je otkriven u Kini prije oko pet hiljada godina, postoje i znatno stariji zapisi. U prvoj kineskoj knjizi o ljekovitom bilju upravo je ginseng preporučen za prosvijetljivanje uma i povećanje mudrosti.
Izvor: Tportal.hr