30.11.2016. u 13:04
Promocija knjige „Proces socijalizacije rodne ravnopravnosti” autorke, magistarke rodne ravnopravnosti i naučnice mr Aet Salh biće održana večeras u 19 sati u Dvorcu kralja Nikole u Baru. sa početkom u 19h u organizaciji Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore.
Uz autorku govoriće: Predstavnica Ministarstva za ljudska i manjinska prava, načelnica rodne ravnopravnosti gospođa Biljana Pejović i recezenti knjige dr Anastazija Miranović, dr Radenko Ščekić, dr Snežana Pantović. Nakon toga biće upriličen svečani koktel.
O KNJIZI
Knjiga PROCES SOCIJALIZACIJE RODNE RAVNOPRAVNOSTI plod je autorkinog dugog i ozbiljnog bavljenja problematikom rodne ravnopravnosti u svim segmentima današnjeg društva, iz kojih izbija ozbiljan i kvalitetan pristup sadržajnim cjelinama koje današnjem čovjeku otvaraju vrata spoznaje problema što mu se nameću. Salh, kao magistarka rodne ravnopravnosti, traži rješenja u zamršenom lavirintu današnjeg društva za ravnopravnost žena i muškaraca u svim društvenim segmentima. U tome se već pokazala i dokazala kako javnim nastupima i pisanom riječju, a jednako tako i na međunarodnim skupovima. Autorka prati svjetsku teološku misao te svoja ponuđena saznanja i rješenja obilno crpi iz literature kako sa naših tako i sa inostranih područja. Uvela je današnjeg čovjeka u ispravan hod prema životu. Problemi što ih autorka uočava i obrađuje danas su prisutni među nama, a nisu poznati široj javnosti, ili nisu skupljeni u jednu cjelinu da ih neko može lako konzultirati i imati uvid u problematiku.
Spomenimo neke naslove: „Socijalizacija”, „Ženska kultura i lokalna zajednica:ugnjetavanje kao prilagođavanje”, „ Simbolička ili rodno specifična moć”, „Simboličko nasilje”, „Muška moć”, „Porodica kao primarni nosilac socijalizacije”, „Porodično nasilje”, „Ja sam žena!” itd.
Autorka je u knjizi proširila i dala zaokruženu cjelinu problematici. Knjiga se ozbiljno predstavlja našoj javnosti u poznavanju od istorijskih činjenica do novih izazova pred kojima se nalazi današnje društvo. Na temelju ovih smjernica može se stvoriti istinski humanizam. Danas je potrebno naglašavati kako da se poštuje osoba i njeno dostojanstvo, promovisati čovjekova opšta prava i dužnosti.
BIOGRAFIJA AUTORKE
Magistarka i naučnica mr Aet Salh iz Podgorice, gdje je završila osnovnu i srednju školu, diplomirala je na dva fakulteta: na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, na smjeru Predškolsko vaspitanje i obrazovanje i na FMK Socijalni rad u Beogradu. Iste godine je upisala magistarske studije na UDG Političke nauke, smjer rodna ravnopravnost, na kojima magistrira uspješno, i time postaje prva magistarka rodnih studija u Crnoj Gori. Živi u Podgorici, Crna Gora. Stalno zaposlena kao samostalna savjetnica za socijalna i dječija pitanja u Glavnom gradu – Podgorica od 2012. godine.
Učestvovala je na mnogim Međunarodnim konferencijama od kojih bi se izdvojile:
Implementacija kriterijuma EU u oblasti rodne ravnopravnosti; Žene politici, politika ženama; Žene, mir i bezbjednost; Opšte i specijalizovane usluge podrške za žene sa iskustvom nasilja- garancija dostupnosti i kvaliteta; Socijalna inkluzija i integracija Roma (Brisel, 2014. godina); a učestvovala je i na mnogim Međunarodnim naučnim skupovima.
Objavila je sljedeće naučne, pregledne i stručne radove u časopisima:
• Salh, Aet (2012), „Rodni stereotipi u medijima”, Medijski dijalozi Vol 5, No 11, ss. 427 – 439
• Salh, Aet (2012), „Realty show – kroz proces rodne socijalizacije”, Medijski dijalozi Vol 5, No 12, ss. 497 – 503
• Salh, Aet ( 2013), „Novine i njihova uloga u društvenoj zajednici”, Medijski dijalozi Vol 6, No 16, ss.581 – 589
• Salh, Aet (2014), „ Mitovi i činjenice rodne ravnopravnosti kroz „nezavisno novinarstvo”, Medijski dijalozi Vol 7, No 19, ss.129 – 141
• Salh, Aet (2012) „Crnogorka u čarobnom ogledalu”, Komuna
• Salh, Aet (2012) „Sudba antijunakinje Mare”, Komuna
• Salh, Aet (2014) „ Istorija Podgorice”, Novine podgoričke baštine
i druge.
Mn.M.