Tang Zhengyan, menadžer i PR coordinator u CRBC-u kineskoj firmi koja radi na projektu izgradnje dijela auto puta Bar – Boljare, iako tek pola godine živi i radi u Crnoj Gori, odluku da ,,upozna” kulturu Balkana donio je mnogo ranije. Naime, riječ je čovjeku koji je odrastao na drugom kraju svijeta i tamo, u Kini, izabrao da studira srpski jezik i književnost. O tom i iskustvu života i rada u Crnoj Gori, tačnije Podgorici ima uglavnom pozitivno mišljenje, a kako kaže, na ovdašnju klimu se još navikava. Prema njegovim riječima, Crnogorci kao kolege zaslužuju sve pohvale i daju mu jaku podršku posebno u smislu poboljšanja jezika i korigovanja kada ne kaže pravu riječ ili ne ,,pogodi” padež.
-Na životni ritam sam se najlakše navikao. Vikendom najčešće pođem u obilazak gradova ili u šoping po Podgorici, i vidim kako Crnogorci polako žive i umiju da odmaraju, što mi se jako sviđa. Sada se navikavam na klimu- kazao je on u razgovoru za MNE magazin.
Prema njegovim riječima, odrastanje u Kini ima mnogo specifičnosti, ali ono po čemu pamti taj period je učenje.
-Rođen sam u malom gradu na obali u istočnoj Kini, koji se zove Laidžou. Za većinu kineske djece, pa i za mene, učenje je obilježilo najveći dio djetinjstva. Glavni ciljevi su bili dobre ocjene da bi kasnije upisali dobre fakultete. U Kini se izuzetno cijeni znanje i dosta ulaže u obrazovanje. Naravno, djetinjstvo pamtim i po bavljenju fudbalom, zatim po prvim susretima sa književnošću i istorijom- ispričao je Tang.
Odluku da studira i izučava srpski jezik smatra prirodnom s obzirom da mu je, kako je kazao, majka profesorka engleskog jezika pa ima talenat za učenje stranih jezika.
-Balkanski region ima bogatu istoriju i sjajnu kulturu, ali i duboku vezu sa Kinom. Tako je i nastala ideja da izučavam taj jezik, koji je po mnogo čemu specifičan i izazovan za naučiti, a istovremeno divan i veoma živ jezik- objasnio je Tang i dodao da mu nije bilo teško kada je postalo izvjesno da će zbog posla morati da ode iz Kine.
-Zaista mi nije bilo teško jer kada sam počeo da studiram bilo je logično za očekivati i odlazak iz Kine. Nakon što sam položio ispit CRBC-a, znao sam da ću doći da radim u Crnu Goru pa sam imao dovoljno vremena i za psihološku pripremu. Naravno, ono što je teško je što ne mogu biti zajedno sa porodicom, djevojkom i prijateljima. Ipak, imam divne kolege u kompaniji, stičem poznanstva i izvan posla, a i vaša zemlja ima prelijepu netaknutu prirodu i zaista uživam u svakom danu ovdje-kazao je Tang.
Na pitanje kakve je sličnosti i razlike uočio do sada između naše dvije kulture Tang je odgovorio da i Crnogorci i Kinezi obraćaju pažnju na dobro ponašanje i učtivost.
-Takođe, sličnost je i to što su su pripadnici oba naroda zabavni i duhoviti. Važan segment svake kulture čine nacionalna jela, a ovdje primjećujem da se dosta konzumira meso, dok su kineska jela raznovrsnija. Osjećam da je životni ritam ovdje sporiji od kineskog-istakao je Tang i dodao da je primijetio da u Crnoj Gori ima dosta vjerskih objekata, što nije slučaj u zemlji iz koje on dolazi.
Kaže da ,,velikih planova” još nema, a postojeći su vezani uglavnom za projekat na koje radi, odnosno za izgradnju prioritetne dionice autoputa Bar-Boljare, kao i na dodatno usavršavanje jezika.
-Nadam se da ću uspjeti da se profesionalno razvijam unutar CRBC kompanije, koja je u Kini jedna od najpoželjnijih kompanija za rad. Korporativna kultura je veoma atraktivna za mene, ali i za brojne mlade ljude jer svi dobijamo jednake prilike, njeguje se kultura poštovanja među zaposlenima- kazao je Tang ističući da svoju budućnost vidi u toj kompaniji.
I.M.