18.11.2016. u 7:15
U susret 1. decembru, Svjetskom danu borbe protiv HIV infekcije, Institut za javno zdravlje Crne Gore sa mrežom savjetovališta za HIV u domovima zdravlja u Baru, Beranama, Bijelom Polju, Nikšiću, Kotoru, Pljevljima i Herceg Novom, od 23. – 29. novembra organizuju akciju povjerljivog savjetovanja i testiranja pod sloganom ,,Testiraj, liječi i zaštiti”. Biće organizovana predavanja, tribine, debate i radionice na kojima će promovisati značaj testiranja u cilju ranog otkrivanja infekcije HIV-a i hepatitisa.
Prema riječima dr Aleksandre Marjanović, specijaliste socijalne medicine i rukovodioca Savjetovališta za HIV, u Podgorici će se testiranje raditi tokom cijele sedmice u periodu od 8 do 20 sati u savjetovalištu Instituta.
– Evropska nedjelja testiranja na HIV, koja se već četvrtu godinu promoviše i kod nas, prvi put je zbog sve veće rasprostranjenosti proširena i sa testiranjem na hepatitis. Želimo da povećamo svijest o koristi uspostavljanja rane dijagnoze i kasnijeg eventualnog liječenja – kazala je dr Marjanović i dodala da žele da ujedno i podignu svijest kod donosioca odluka o individualnim, društvenim i ekonomskim koristima testiranja i o načinima evaluacije rezultata u smislu kreiranja javno zdravstvenih politika prevencije, liječenja i brige.
Prema riječima dr Marjanović ako se infekcija otkrije u ranoj fazi osobe imaju mogućnosti da ostvare dug, kvalitetan i zdraviji život.
Ona je istakla da je istraživanje koje je rađeno među mladima od 15 do 24 godine pokazalo da su stavovi većine stigmatizujući i da ne postoji dovoljno znanja o ovim infekcijma odnosno načinima prenošenja. Samo 22 odsto ispitanika je znalo kako se infekcije prenose odnosno ne prenose, dok nešto manje od pola njih ne zna da se HIV ne može prenijeti upotrebom čaše koju je koristila zaražena osoba.
– Iako živimo u 21.vijeku okruženi i ,,bombardovani” raznim informacijama neke teme su i dalje tabu kod nas. Zato bi zablude koje postoje naročito po pitanju seksualnog vaspitanja trebalo rješavati sistemski preko obrazovnih programa. Promovisati zdrave načine života i razgovarati o upotrebi kondoma prije nego što postanu seksualno aktivni – kazala je dr Marjanović i istakla da posebno treba raditi na podizanju svijesti kod ženske populacije.
Naša sagovornica smatra da je seksualno vaspitanje omladine jako važno i da se tom procesu mora posvetiti velika pažnja naročito u djetinjstvu i adolescenciji.
– Seksualno vaspitanje trebalo bi biti važno u svim životnim dobima, na svim društvenim nivoima jer je riječ o temeljnom životnom pitanju. Strašno je kad istraživanja na nereprezentativnim uzorcima pokazuju da čak 77 odsto građana ne koristi nijedan vid kontracepcije, osam odsto tradicionalne vidove dok je ostatak na preporučenim, od spirale do podvezivanja jajnika-kaže dr Marjanović.
Jedna od predrasuda koja prati uvođenje seksualnog obrazovanja u konzervativne sredine, prema riječima dr Marjanović, jeste da će edukacija mladih o seksualnosti i različitim aspektima planiranja porodice, uključujući i kontracepciju dovesti do ranog stupanja u seksualne odnose.
– Ipak, iskustva iz drugih evropskih zemalja pokazuju da mladi koji su imali tu vrstu edukacije, kasnije postaju seksualno aktivni i češće koriste kondome i efikasnu kontracepciju. Najniža stopa maloljetničkih trudnoća je ostvarena u zemljama koje imaju sveobuhvatne programe zaštite reproduktivnog zdravlja mladih – istakla je dr Marjanović i zaključila da bi bilo jako dobro kada bi se i mi u Crnoj Gori ugledali na takve primjere.
I.M.