14.11.2016. u 17:34
Ove godine Ministarstvo kulture će sa oko 30.000 eura podržati projekte zaštite kulturnih dobara, a gotovo dvije trećine tih sredstava biće opredijeljeno za konzervaciju crkve sv. Nikole. Ministarstvo u kontinuitetu sprovodi aktivnosti koje se odnose na unaprijeđenje stanja kulturne baštine na teritoriji Budve – nosilac je posla, finansira i sufinansira brojne projekte iz oblasti zaštite i očuvanja kulturnih dobara sa teritorije ove opštine.
Projekti 2012 – 2016.
Kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara u periodu od 2012-2016. godine izdvojena su značajna sredstva. Tako su 2012. sprovedene konzervatorske mjere na arheološkoj zbirci ,,Muzeja, galerija i biblioteka“, kao i na dvijema slikama Špira Bocarića, a zaštićena su i originalna izdanja Stefana M. Ljubiše (sedam svesaka). Za ove konzervatorske postupke Ministarstvo je obezbijedilo 5.000 eura.
Godinu kasnije pristupilo se tehničkom osavremenjavanju arheološkog odjeljenja ,,Muzeja, galerija i biblioteka”, a kreiran je i softver za obradu muzejskih predmeta i umrežavanje sa centralnim sistemom Narodnog muzeja.
Tokom 2014. godine konzervatorski je tretirana i etnografska zbirka ,,Muzeja, galerija i biblioteka” Budva. Prošle godine obavljeno je rekognosciranje budvanskog akvatorija za koje je Ministarstvo obezbijedilo 5.000 eura. Duplo više sredstava izdvojeno je za izradu konzervatorskog projekta i sanaciju kulturnog dobra, Most iz Napoleonove epohe (most na Velikoj vodi) koji se nalazio u veoma lošem stanju. Uz podršku Ministarstva kulture u iznosu od 30.000 eura Televizija Budva prošle godine snimila je dokumentarnu TV seriju ,,Izvori blaga – legende, kazivanja, mitovi”
Od propadanja će ove godine biti sačuvana štampana izdanja iz XIX vijeka, a konzervatorski postupci biće sprovedeni i na spomeniku u Petrovcu posvećenom poginulim Paštrovićima u NOR-u.
Budva je jedina opština koja je osnovala Savjet za kulturnu baštinu (2014.godine), čiji su članovi istaknuti naučnici i stručnjaci iz oblasti zaštite i očuvanja kulturne baštine.
This slideshow requires JavaScript.
Ustanove kulture
Javna ustanova ,,Muzeji i galerije Budve” s obzirom na sadržaj muzejskog materijala, broj zbirki, kao i na djelokrug rada koji se odnosi na kulturnu baštinu Budve, pripada kompleksnom tipu. Muzejski materijal broji oko 4.015 predmeta, a odnosi se na zbirke arheološkog (2987), istorijskog (98), etnografskog (240) i umjetničkog sadržaja (380). U muzejski fond spada i zbirka umjetničkog sadržaja u spomen domovima ,,Reževići” (100) i ,,Crvena komuna” (210 radova i oko 50 arhivalija). Muzejske zbirke su stručno obrađene i sistematizovane u podgrupe, što odgovara katalogizaciji zatečenog muzejskog materijala.
Ustanova koristi prostore u Starom gradu površine od 871,7m², i to:
– objekat Moderne galerije (220m²);
– Arheološki i etnografski muzej (450m²);
– Zajedničke službe (i arheološko odjeljenje sa depoom) (141,7m²);
– Spomen dom ,,Stefan Mitrov Ljubiša” (60m²).
Osim toga, ustanova koristi i objekat Spomen doma ,,Reževići’’ (362m², sa dvorištem od 128m²), kao i objekat Spomen doma ,,Crvena komuna”u Petrovcu (869m²).
Javna ustanova ,,Biblioteka Budve” obavlja djelatnost narodne biblioteke i matična je za opštinu Budva. Ima i područno odjeljenje u Petrovcu. Sjedište ustanove je u zgradi ,,Akademija znanja”.
Kulturna dobra
Projektom revalorizacije kulturnih dobara Crne Gore od aprila 2013. do kraja 2014. godine obuhvaćeno je 51(+19) kulturnih dobara na teritoriji Budve. To se odnosi na 51 nepokretno kulturno dobro u okviru kojih su 23 spomen-obilježja, kao i na 19 pokretnih kulturnih dobara, od čega tri muzejske zbirke koje pripadaju ,,Muzejima i galerijijama Budve“, osam se odnosi na arhivsku građu u vlasništvu Državnog arhiva (odjeljenje u Budvi), a još osam je u vlasništvu crkve.
Za sva kulturna dobra urađeni su elaborati, koji sadrže detaljan opis sprovedenih aktivnosti, kao režim i mjere zaštite. Projekat je implementiralo Ministarstvo kulture i Uprava za zaštitu kulturnih dobara u saradnji sa svim nacionalnim i lokanim institucijama iz oblasti kulturne baštine, kao i državnim i lokalnim organima uprave.
Na teritoriji Opštine Budva se nalazi 51 nepokretno kulturno dobro i to:
This slideshow requires JavaScript.
This slideshow requires JavaScript.
Na teritoriji Opštine Budva se nalazi se 19 pokretnih kulturnih dobara i to: