Porto Novi
DRUŠTVO SLAJDER

ANALIZA: Kako smanjiti račune za struju u hladnim danima

 

1393203905struja-utikac

Ne može se s  preciznošću saopštiti koji način grijanja je najjeftiniji da građani koriste u hladnim danima, jer to zavisi od brojnih faktora, ali se kroz uporednu analizu raznih energenata na crnogorskom tržištu dolazi do zaključka da je za upotrebu najpovoljnije ogrijevno drvo i ugalj, kazali sui z Ministarstva ekonomije za naš portal.

Analiza

Ako prosječno domaćinstvo u Crnoj Gori, pojašnjavaju iz ovog resora, ima potrebu za energijom za grijanje koja odgovara količini 11 prm (metara) ogrijevnog drveta, to znači da bi to domaćinstvo pri istim uslovima potrošilo pet tona uglja ili tri tone peleta ili 12960 kWh električne energije pomoću TA peći odnosno grijalica.

-Ako ovo iskažemo novčano najjeftiniji vidovi grijanja su i dalje ogrijevno drvo i ugalj. Nakon toga slijede klima uređaji i moderni sistemi na pelet, a najskuplje grijanje je električna energija – kazali su.

  Jedinica mjere Količina Jedinična cijena
(€)
Godišnji troškovi
(€)
Ogrijevno  drvo  bukve (metarsko) Prm 11 30 330
Ugalj Tona 5 90 450
Klima uređaji kWh 5200 0.1 520
Drvni pellet Tona 3 180 540
TA peći i grijalice kWh 12960 0.1 1296

 

Dodaju da bi trebalo uzeti u obzir i da cijene pojedinih energenata u raznim djelovima Crne Gore nijesu jednake (npr. cijene uglja i ogrijevnog drveta su značajno veće u južnom nego u sjevernom dijelu).

-Takođe, pri izboru načina grijanja, osim cijene treba uzeti u obzir komfor pri korišćenju određenih energenata. Tako npr. grijanje na drvo ili ugalj je daleko više zahtjevnije u pogledu pripreme energenta, rukovanja sistemom i održavanja u odnosu na grijanje na pelet i električnu energiju – rekli su iz Ministarstva ekonomije.

Građani koji imaju visoke mjesečne račune tokom zime, prema njihovim riječima, mogu pomoću određenih mjera da smanje potrošnju električne energije. Te mjere, kažu, između ostalog, podrazumijevaju da se prostorije u kojima se boravi ne zagrijavaju na temperaturu iznad 20 stepeni.

– Nije racionalno podešavati termostate na veće vrijednosti temperature, jer se na taj način prostorija neće brže zagrijati, a potrošiće se znatno više energije. Prije početka sezone grijanja, potrebno je pripremiti sisteme i uređaje za grijanje kako bi radili što efikasnije. Kod sistema centralnog grijanja kotao treba očistiti. Radijatori moraju imati mogućnost slobodne predaje energije okolnom prostoru, zbog čega ni u kom slučaju ne bi smjeli biti zaklonjeni namještajem ili drugim predmetima. Jedna od mjera kojom se postiže znatna ušteda energije je i ugradnja termostatskih radijatorskih ventila- saopštili su.

Klima

Kada je riječ o efikasnosti klima uređaja koji se veoma često koriste za zagrijavanje prostora, dodaju da su najefikasniji uređaji koji se danas mogu naći na tržištu oni sa inverterom, a postižu uštede od 20 do 40 odsto u odnosu na klasične klima uređaje.

-Ukoliko se domaćinstvo opredijeli za kupovinu klima uređaja u ovom periodu potrebno je kupiti uređaj većeg energetskog razreda B, A, A+ i sl. Kapacitet klima uređaja je potrebno da odgovara potrebama objekta. Neophodno je i redovno održavanje klima uređaja, mijenjanje filtera, čišćenje unutrašnje i spoljne jedinice. Pored toga, spoljnu jedinicu je potrebno montirati na mjestu prema preporuci proizvođača kako bi efikasnost i trajnost uređaja bila veća – precizirali su.

U slučaju da vlasnik domaćinstva želi da smanji svoje troškove za grijanje i da uvede neki od savremenih sistema za zagrijavanje prostora, iz Ministarstva kažu da se predlaže da prije nabavke sistema za grijanje smanji zahtjeve svog objekta za energijom. Ovo može, kako pojašnjavaju, postići ugradnjom kvalitetne bravarije i obezbeđenjem odgovarajuće izolacije na zidnim odnosno plafonskim/krovnim površinama.

-Na ovaj način će zahtjevi njegovog objekta za energijom za grijanje biti znatno umanjeni, pa će mu biti potrebna manja snaga kotla/peći/klima uređaja koji namjerava da nabavi, a to znači i manje novca za nabavku novog sistem grijanja – kazali su.

Ukoliko vlasnik domaćinstva ima previsoke račune za toplu vodu (npr. objekat se nalazi na primorju i dio prostora se izdaje u određenom dijelu godine) preporučuje se ugradnja solarnih kolektora za pripremu tople vode koji se mogu isplatiti za relativno kratko vrijeme 4-6 godina, zavisno od potrošnje tople vode, a komfor korišćenja tople vode će bit značajno povećan.

-Dodatna ušteda se može postići priključivanjem na toplu vodu i određenih kućnih uređaja koji troše el. energiju za pripremu tople vode, kao što su mašine za pranje rublja ili mašine za pranje posuđa- saopštili su.

Iz ovog resora ističu da je energetska efikasnost prepoznata kao ekonomičan i brz način za povećanje sigurnosti snabdijevanja energijom i za smanjenje emisija gasova staklene bašte odgovornih za klimatske promjene.

Racionalnim korišćenjem električne energije, prema njihovim riječima, domaćinstva u Crnoj Gori mogu u velikoj mjeri da doprinesu smanjivanju potrošnje energije.

Žabljak-Ulcinj     

Prosječan septembarski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore, kako je ranije saopšteno, iznosio je 29,01 eura. Domaćinstva na Žabljaku bilježe najnižu prosječnu potrošnju od 20,20 eura, dok je najveća potrošnja tada očitana u Ulcinju gdje su domaćinstva u prosjeku potrošila električne energije u vrijednosti od 39,94 eura. Račun od 150 eura dobilo je 0,6 odsto potrošača, dok je potrošnja od 100 do 150 eura očitana kod 0,94 odsto kupaca.

Domaćinstva su u septembru potrošila 87.903.655 kWh (kilovatsati) električne energije što je 20,1 odsto manje u odnosu na avgustovsku potrošnju, odnosno 1,2 odsto manje u odnosu na potrošnju ostvarenu tokom septembra 2015. godine.

N.Đ.