11.10.2016. u 8:15
Svaki početak je težak i potrebno je izvjesno vrijeme da se prilagodite novoj sredini u kojoj do danas nijesam sreo nijednog Crnogorca, počinje svoju priču za MNE Magazin Nikšićanin Vidak Vujičić koji živi u Irskoj četiri i po godine i radi kao predavač na tamošnjem Univerzitetu.
Vidak je u gradu pod Trebjesom završio osnovnu i srednju školu-Gimnaziju ,,Stojan Cerović”, a osnovne i master studije je okončao na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Nakon toga, proveo je godinu dana u Lisabonu gdje je radio na Institutu za telekomunikacije.
Inostranstvo
-Po isteku ugovora počeo sam doktorske studije u Dablinu na Dublin City University, pri katedri za Optičke i Radio telekomunikacije. Oba angažmana, u Lisabonu i Dablinu, realizovao sam pretraživajući i aplicirajući na konkurse. Pošto su moje aplikacije bile prihvaćene na nekoliko univerziteta u Evropi, odabrao sam Irsku – kaže on.
Ta zemlja ga je ,,kupila” zbog najkonkretnijeg plana za doktorske studije koji je bio dio velikog EU FP7 projekta pod imenom ,,Big Pipes” koji je za cilj imao dizajn integrisanih optičkih sistema za data centre. Vidak je doktorat završio prošle godine.
-Ispostavilo se da sam imao dobru procjenu, jer mi je rad na pomenutom projektu omogućio saradnju i boravak na mnogim univerzitetima poput Columbia University New York i institutima poput CERN-a gdje sam prošle godine proveo pet mjeseci- kaže on.
Vidak trenutno radi i kao istraživač na Dublin City University u oblasti Optičkih telekomunikacija (Fotonika), sa akcentom na optičke mreže sa terabitskim protocima i fotonske integrisane sisteme. Kaže da je veoma zadovoljan poslom. Naš sagovornik ističe da mu brojni EU i Irsko-američki projekti daju mogućnost za dalje istraživanje i rad na tehnologijama budućnosti. To je, smatra on, neprocjenjivo iskustvo.
Vidak je u razgovoru za naš portal analizirao tamošnji sistem studiranja za koji ističe da tokom osnovnih i master studija studenti imaju mnogo više praktičnog rada koji je zasnovan na laboratorijskom radu i praktičnim projektima na gotovo svakom predmetu. Dobra strana studija, prema njegovim riječima, je i što studenti provode mnogo više vremena na praksi u raznim kompanijama u zemlji i inostranstvu.
-Po završetku studija kao inženjeri sa znatnim praktičnim iskustvom vrlo lako nalaze posao. Takođe, razne agencije pri Vladi obezbjeđuju mogućnost finansiranja studentskih kompanija (start-up) u slučaju da je ideja obećavajuća. To ilustruje koliko se pridaje značaju komercijalizaciji istraživačkih rezultata i ideja – kaže on.
Naš sagovornik je, s druge strane, uvjeren da studenti iz Crne Gore i regiona imaju bolje teoretsko znanje, makar, što se tiče elektrotehnike.
-Pošto je kvalitet doktorskih studija direktno zavisan od projekta na kom se radi doktorat i kvaliteta/opremljenosti laboratorija (što je uglavnom određeno finansijskim stanjem istraživačke grupe), Irska kao i većina drugih zemalja zapadne Evrope pružaju nebrojeno više mogućnosti i prednosti u poređenju sa fakultetima iz Crne Gore i regiona – kaže Vidak.
Fleksibilno radno vrijeme
Kao i većina zaposlenih u Crnoj Gori, Vidak počinje radni dan oko osam sati, a završava do 17.30. Zavisno od obima posla, kaže, nerijetko se ostaje i duže.
-U pauzi za ručak ili nakon posla trudim se da idem u fitnes centar, bazen ili na fudbalski teren koji se nalaze u kampusu radi sportskih aktivnosti. Radno vrijeme je fleksibilno, kao i u većini kompanija u Irskoj, bitno je da se posao odrađuje prema planu i dogovoru- priča on.
Što se tiče vikenda, kaže Vidak, trudi se da što češće ide van Dablina i uživa u prirodi.
-Takođe, dio irske kulture su pabovi, tako da su vikendi predodređeni za druženje u pabovima- kaže on.
Prisjećajući se koliko mu je bilo teško da se prilagodi novom načinu života, Vidak kaže da mu je teže bilo da se adaptira životu u Lisabonu nego u Dablinu.
-Čini se da su Irci po temperamentu, navikama i običajima jako slični Balkanskim narodima. Oduševilo me je gostoprimstvo i druželjubljivost Iraca. Razlike među ljudima ne postoje, svi stranci su prihvaćeni kao da su građani Irske po rođenju. Razlike ne postoje ni po drugim osnovama. Oduševila me je, kao i mnoge druge, priroda Irske, posebno zapadna obala. I pivo – dodaje on.
Upoređujući Irce i Crnogorce, Vidak kaže da su Irci mnogo konkretniji kada se radi o biznisu, više su voljni da rizikuju i oprobaju se u novim vodama.
-Prosječan Irac do 30-te godine promjeni 2-3 kompanije tražeći bolja i nova iskustva, dok to nije slučaj u Crnoj Gori – kaže on.
Irci, takođe, dodaje naš sagovornik, više putuju nego što to rade Crnogorci. S.Đ.