Porto Novi
DRUŠTVO SLAJDER

PODGORIČANIN IGOR JOVANČEVIĆ U FRANCUSKOJ: Dio tima za dizajniranje robota koji kontroliše ispravnost aviona

 

 

igorr

Podgoričanin Igor Jovančević dio je tima stručnjaka koji je u Francuskoj dizajnirao robota koji umjesto zaposlenih na aerodromu obavlja inspekciju aviona pred polijetanje. On za MNE magazin objašnjava da je to radio u okviru doktorske disertacije.

Nakon što je završio gimnaziju u glavnom gradu Crne Gore, Igor je upisao Prirodno-matematički fakultet. Radio je tri godine u našoj državi, a prisjeća se da je uporedo tada aplicirao za VIBOT Erasmus Mundus master program iz oblasti kompjuterske vizije i robotike.

-To je jako selektivan i intenzivan dvogodišnji program tokom kojeg mijenjate najmanje tri, a najčešće četiri zemlje. Kada sam dobio stipendiju poslije mnogo razmišljanja sam odlučio da napustim posao i Crnu Goru i nastavim studije. To nije bila laka odluka – kaže on.robot

Na master studijama je proveo po jedan semestar u Francuskoj i Španiji i jednu godinu u Škotskoj. Igor kaže da je znanje koje je stekao u Crnoj Gori dobro i da se od samog početka osjećao potpuno konkurentno sa kolegama iz svih drugih sredina.

-Nakon toga ponuđena mi je pozicija na Univerzitetu u Tuluzu, u Francuskoj, na kojem radim posljednje tri godine. Paralelno radim na doktorskoj tezi i držim praktičnu nastavu studentima. Ovog mjeseca branim doktorsku tezu – kaže on.

Komentarišući projekat robota koji radi na pisti Air France i hangar Airbus, Igor kaže da taj projekat kojim žele da usavrše robota još traje.

Planovi

Kada Igor odbrani doktorsku tezu kaže da planira da radi u industriji. Preferira, navodi on, kompaktnije timove gdje pojedinac nije dio velike mašinerije, nego direktno doprinosi realizaciji ideje.

– Kako u kompjuterskoj viziji postoji mnogo neistraženih aplikacija nadam se da ću i sam oformiti tim strastvenih pojedinaca koji će unaprijediti svijet u kom živimo- kazao je on.

Naš sagovornik ističe da ga talentovani studenti inspirišu da jedan dio svog vremena u budućnosti posveti prenošenju znanja. Uživa da radi sa studentima.igor-3

Komentarišući tamošnji sistem studiranja Igor kaže da je  izuzetno važno što su studenti obavezni da tokom studija odrade dvije prakse od ukupno deset mjeseci, a makar jedan semestar tokom studija provode na razmjeni u inostranstvu.

-Na taj način, studenti upoznaju druge kulture i sisteme praktičnog rada, koji ih obučavaju za budući posao u struci – rekao je on.

Sa Igorom smo razgovarali i o tome koliko mu je bilo teško da se prilagodi životu u inostranstvu. On je u posljednjih pet godina živio u tri evropske zemlje od čega najviše u Francuskoj. Nijedna od tih promjena, kaže, nije bila laka.

-Najteža je bila ona prva kada sam iz svoje zemlje došao u Francusku. Sve kasnije promjene sredine se lakše podnose. Ipak, sve sredine je karakterisao kulturni miks, pa sam imao priliku da studiram i radim sa ljudima iz najrazličitijih kultura. Stekao sam nekoliko bliskih prijatelja sa svih kontinenata- prisjeća se on.

Domovina
Ljudi u Zapadnoj Evropi su, dodaje Igor, naviknuti na strance i na različitosti gledaju kao na bogatstvo. On ističe da je najvažnije da pristupite otvoreno i da se trudite da govorite lokalni jezik.igor-2

– Danas Francusku osjećam kao drugu domovinu. Francuzi su velika nacija sa dugom tradicijom. Jako su ponosni na svoju zemlju i pojedinac uvijek razmišlja šta može da uradi za nju, a ne obrnuto. Postoji jak osjećaj jednakosti,  solidarnosti i socijalne pravde. Ugrožene kategorije društva su snažno podržane od države. Isto tako, još od vremena  francuske revolucije Francuzi bučno protestuju zbog svega čime nisu zadovoljni – kaže Igor.

Posebno mu se, dodaje on, sviđa što nikada ne zaboravljaju balans između rada i slobodnog vremena.

-Pauza za ručak je često duga, fizička aktivnost u toku dana je obavezna, a godišnji odmor i vikend su neupitne kategorije – kaže Igor.

Kako se on bavi naučnim istraživanjem iz oblasti matematike i informatike, radni dan često provede za kompjuterom pišući programski kod ili naučni rad. Nekoliko puta godišnje odlazi na međunarodne konferencije da prezentuje dotadašnji rad. Ove godine je bio i na jednoj takvoj u Crnoj Gori.
-Pet industrijskih kompanija i dvije naučne laboratorije su učestvovale u projektu.To zahtjeva i komunikaciju sa ljudima iz tima, sastanke sa njima, prezentovanje rezultata pred timom, organizaciju testova koje smo imali sa našim robotom na avionima u hangaru ili na aerodromskoj pisti – kaže Igor.

Odgovarajući na pitanje kako provodi slobodno vrijeme, naš sagovornik kaže da se trudi da nađe vremena za sport.

-Ostalo su uobičajene stvari, vrijeme sa porodicom i prijateljima, čitanje. Volim da putujem, za šta trenutno nemam puno vremena, jer najveći dio slobodnih dana koristim da dođem u Crnu Goru – rekao je on.

S.Đ.