Narodno pozorište u Beogradu, u znak sjećanja i poštovanja na slavnu srpsku i jugoslovensku glumicu Miru Stupicu, organizovalo je 3. oktobra na Velikoj sceni prigodnu svečanost pod nazivom ,,Sjećanje na Miru Stupicu – glumicu vijeka”.
Nakon što je pročitao djelove iz veoma bogate biografije slavne glumice, v.d. upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu Dejan Savić je, obraćajući se prisutnima, među kojima su bili članovi porodice, kao i mnoge Mirine kolege, prijatelji i poštovaoci, ocijenio da jedna karijera, kakvu je ona imala, a o kojoj svi umjetnici sanjaju i koja prevazilazi naše prostore, ,,ne može da stane u jedan govor”.
– Mnogi detalji iz predivnih kreacija Mire Stupice biće prikazani večeras, ali ni oni neće moći da dočaraju njen značaj za scene širom bivše Jugoslavije. Mira je bila i ostala nezaobilazni kamen temeljac Narodnog pozorišta, drugih pozorišta u kojima je radila i naše dramske umjetnosti i kulture, uopšte – rekao je Savić.
On se posebno zahvalio kolegama iz nekoliko pozorišta (JDP, Atelje 212, Narodno pozorište Niš, Šabačko pozorište…) koji su pomogli u realizaciji programa, kao i Jagošu Markoviću i Balši Đogu koji su, kako je istakao, „nedjeljama, iz čiste ljubavi, radili da bi osmislili ovaj program“.
Mira Banjac je istakla da su njene riječi „male za ovaj veliki i tužni trenutak, ali trag, koji je Mira Stupica ostavila u meni, je veliki i trajao je decenijama“.
– U mojim uspomenama je velika i ne usuđujem se da je analiziram kao glumicu. Bila je iskonski mudra, britkog duha i nevjerovatnog šarma. Sjećam se da sam je jedne godine, davno, gledala u „Talentima i obožavaocima“. Taj njen glas i ta orkestaracija emocije, potpuno su me opčinili. Ja nikada više, ni kod koga nisam prepoznala takav glas. On je, decenijama, bio pohranjen u mojim emocijama – istakla je priznata umjetnica i dodala da je imala sreću da bude njen dobar prijatelj.
Upravnica Hrvatskog narodnog kazališta iz Zagreba Dubravka Vrgoč, koja je bila spriječena da dođe u Beograd, poslala je pismo u kojem je navela da je Mira tokom trogodišnjeg angažmana u tom pozorištu ostvarila neke od svojih najznačajnijih uloga kojima je „obilježila novu epohu u istoriji hrvatskog pozorišta“.
– U samo nekoliko sezona ostvarila je opus kojim je promovisala na ovim prostorima jedan drukčiji, moderan pristup glumi, čuvajući svježinu i neposrednost kojima je osvajala gledaoce. Njene uloge Ivane u Šoovoj ,,Svetoj Ivani”, Kolombe u Anujevoj ,,Kolombi”, te Gruše u Brehtovom ,,Kavkaskom krugu kredom, svjetionici su vremena koje je krasio kolektivni zanos, a ona mu je, svojim talentom, bila simbol – navela je, između ostalog, gospođa Vrgoč u pismu koje je pročitala dramska umjetnica Branka Petrić.
Ambasador Crne Gore u Srbiji i pozorišni reditelj Branislav Žaga Mićunović istakao je da danas, sa izvjesne distance, pijedestal na kojem je rođena, Mira je čuvala, prije svega, ,,ispravnom kičmom, životnim principima, daleko od svakog licemjerja, od zavisti prosječnih i malodušnosti kompromisera”.
– Bila je istinska diva, samosvjesna, slavna i jednistvena u jednostavnosti – podsjetio je Mićunović.
O slavnoj umjetnici, sa puno pijeteta, govorili su i upravnica Jugoslovenskog dramskog pozorište Tamara Vučković, nekadašnji direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Rale Zelenović, glumci Miki Manojlović, Renata Ulmanski i Dragan Mićanović koja se od Mire oprostio pesmom Vladislava Petkovića Disa „Možda spava“.
Reditelj Jagoš Marković je predložio da ,,od večeras Teatar ,,Bojan Stupica” nosi ime ,,Bojan i Mira Stupica”, što su prisutni pozdravili gromoglasnim aplauzom.
U okviru programa, prikazani su i inserti iz pozorišnih predstava, filmova i televizijskih serija koji su podsjetili na neke od njenih antologijskih uloga.
Veče je završeno Mirinom omiljenom kompozicijom ,,Stara Srbija” koju je na fruli izveo priznati srpski muzičar Bora Dugić.
Prije početka programa, u foajeu Velike scene, prisutni su mogli da pogledaju dio postavke ,,Mira Stupica glumica vijeka”, autorke Ksenije Šukuljević Marković, kojim je Narodno pozorište obilježilo 90. rođendan legendarne glumice.
Izvor i foto: narodnopozoriste.rs