26.08.2016. u 8:15
Jedno od nedavnih istupanja u javnosti članova Udruženja fizioterapeuta Crne Gore bilo je usmjereno na traženje sankcija za sve one koji se anonimno na plažama bave poslom koji je u domenu profesionalnih fizioterapeuta. Pitali smo Krsta Kovačevića, predsjednika Udruženja da li je takva reakcija imala efekta.
-Ovaj naš potez je imao mnogo efekata. Konkretno smo informisali javnost o nezakonitim radnjama koje obavljaju ,,divlji stručnjaci”, a što nije posao fizioterapeuta, a posebno ne u tim uslovima. Čekamo zvaničan odgovor u koji ne sumnjamo jer nas je do sada Uprava za inspekcijske poslove o svemu uredno obavještavala. Nezvanično posjedujemo informaciju da taj ,,divlji stručnjak” više nije gdje je bio prije dvije sedmice-kaže Kovačević za MNE magazin.
On naglašava da se Udruženje u ovoj godini „agresivnije“ bavi ovom problematikom iako su problemi prisutni već duže.
-Želimo prije svega da sebe zaštitimo, a svakako i korisnike takvih usluga. Rješenje ovakvih i sličnih problema je adekvatno kažnjavanje svih koji krše zakon, a ne samo njihovo udaljavanje sa određenog javnog mjesta na kojem „rade“ i „reklamiraju se“. Kao prioriteno rješenje jeste edukacija javnosti koja je najbitnija. Dok god ima osoba koje su spremne da se „liječe“ od strane „divljih stručnjaka“ ovaj problem će postojati. Zbog sličnih situacija i sve više zastupljenih takvih dešavanja koja su intenzivnije prisutna u ljetnjoj sezoni, a u glavnom gradu tokom čitave godine, vlada totalno rasulo. Prijeko nam je potrebna Komora fizioterapeuta Crne Gore koja će licencirati i relicencirati fizioterapeute s ciljem zaštite korisnika naših usluga i kvalifikovanih fizioterapeuta od nelojalne konkurencije. Podsjećam da smo 21.03.2016.g. uputili Ministarstvu zdravlja zahtjev za saglasnost Statuta Komore fizioterapeuta Crne Gore koju smo osnovali 19.03.2016.g. Drugi dopis smo poslali 26.06, a treći dopis 14.08.2016.g. Još nemamo zvaničan odgovor-priča Kovačević.
Dodaje da u kontinuitetu dobijaju prigovore i žalbe od građana da se osobe nekih drugih zanimanja bave fizioterapijom i da oni, citira, „dižu iz mrtvih“.
-Naravno da svojim novcem i životima nezavisno rukovodimo i nikome se ne može zabraniti da ide kod koga hoće, ali tu smo da ukažemo na te „divlje stručnjake“ zbog ugleda profesije i zbog cijenjenja našeg posla i stručnih kvalifikacija koje posjedujemo, a koje smo stekli pohađanjem određenih obrazovnih ustanova za fizioterapeuta-kaže naš sagovornik.
Na pitanje koliko za zdravlje može biti opasno da se needukovano lice bavi poslom fizioterapeuta, Kovačević odgovara pitanjem: Da li bi išli kod nekoga da popravimo zub, a da ta osoba nema diplomu stomatologa? On smatra da o posljedicama ne treba raspravljati.
Naš sagovornik podsjeća da Udruženje fizioterapeuta Crne Gore u kontinuitetu informiše javnost o značaju posla koji fizioterapeuti obavljaju za svoje pacijente i zajednicu.
-Upravo ćemo 8. septembra – Međunarodnog dana fizioterapije, objaviti prvi broj časopisa ,,Fizioterapeut” koji sadrži uopštene informacije o fizioterapeutima i fizioterapiji, podatke o zastupljenosti i ulozi fizioterapeuta na svim nivoima zdravstvene zaštite: domovi zdravlja, opšte bolnice, specijalne bolnice u Risnu i Brezoviku, Klinički centar i Institut Igalo, u domovima za starije osobe, u ustanovama dječije socijalne zaštite (dnevni i resursni centri), u sportskim klubovima i reprezentacijama, zatim informacije o srednjem i visokom obrazovanju fizioterapeuta u Crnoj Gori… Poseban dio časopisa je posvećen korisnicima naših usluga, u kojem oni ističu iskustva prilikom i nakon primijenjenih terapijskih procedura od strane fizioterapeuta. Iza fizioterapeuta stoje rezultati jer fizioterapeuti primjenjuju fizioterapiju zasnovanu na dokazima i radimo sopstvena i angažujemo se na istraživanjima drugih zdravstvenih radnika, naših saradnika-kaže Kovačević.
V.T.