Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

PLAN: Evo lokacija gdje će se obrađivati toksični medicinski otpad

57a45d6c-f254-49c6-ac38-32500a0a0a69-medotpadok-previewMinistarstvo zdravlja pripremilo je Plan upravljanja medicinskim otpadom u naredne četiri godine, piše Portal Analitika.

Prema planu, najveći dio medicinskog otpada, koji može biti veoma toksičan, recikliraće se i obrađivati, u centrima za obradu medicinskog otpada u Podgorici i Berenama. Manji dio opasnog otpada biće obrađivan u većim gradovima. Prenosimo djelove Plana o upravljanju medicinskim otpadom.
Vlada Crne Gore je usvojila Studiju o koncesiji za upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori. Koncesionar je u obavezi da klasifikuje, na izvoru, prikuplja i tretira infektivni, potencijalno infektivn otpad i oštre predmete. Sterilizovan i samljeven otpad, je doveden u stanje koje zadovoljava sve uslove skladištenja na deponiju, čime se sprječava rizik za životnu sredinu i zdravlje stanovništva. Koncesionim elaboratom predviđeno je da se obrada medicinskog otpada vrši u sledećim Centrima:

Za „Region Kotor“ koji pokriva OB Kotor, SB Risan, SB Dobrota, DZ Kotor, DZ Tivat, DZ H.Novi uređaj je trebalo smjestiti u krugu Opšte Bolnice Kotor. Optimalno rješenje je jedan uređaj koji obrađuje minimalno 75 kg otpada na sat.

Za „Region Bar“ koji pokriva OB Bar, DZ Bar, DZ Ulcinj, DZ Budva uređaj bi bio smješten u krugu Opšte bolnice. Optimalno rješenje je jedan uređaj koji obrađuje minimalno 75 kg otpada na sat.

Za „Region Berane“ koji pokriva OB Berane, DZ Berane, DZ Andrijevica, DZ Plav, DZ Rožaje uređaj bi bio smješten u krugu Opšte bolnice . Optimalno rješenje je jedan uređaj koji obrađuje minimalno 75 kg otpada na sat.

Za „Region Bijelo Polje“ koji pokriva OB B.Polje, DZ B.Polje, DZ Mojkovac, DZ Kolašin uređaj bio smješten u krugu Opšte bolnice optimalan bi bio jedan uređaj bi bio koji obrađuje minimum 75 kg otpada na sat.

Za „Region Pljevlja“ koja pokriva OB Pljevlja, DZ Pljevlja, Žabljak uređaj bi bio smješten u krugu Opšte bolnice. Ooptimalno rješenje bi bio jedan uređaj koji obrađuje minimalno 75 kg otpada na sat.

Za „Region Nikšić“ koji pokriva OB Nikšić, SB Brezovik, DZ Nikšić, DZ Plužine, Šavnik uređaj bi bio smješten u krugu Opšte bolnice. Optimalno rješenje bi bio jedan uređaj koji obrađuje minimalno 75 kg otpada na sat.

Za „Region Cetinje“ koji pokriva OB Cetinje, DZ Cetinje uređaj bio smješten u krugu Opšte bolnice. Optimalno rješenje bi bio jedan uređaj koji obrađuje minimum 25 kg otpada na sat.

Za region ,,Podgorica“ koji pokriva KCCG Podgorica, DZ Podgorica, DZ· Danilovgrad uređaj bi bio smješten u Podgorici. Optimalan bi bio jedan uređaj koji obrađuje minimalno 200 kg otpada na sat.

– Projekcija potrebnih Centara za obradu otpada vršena je na osnovu procjene količine opasnog medicinskog otpada od 654 t/god, a na osnovu podataka dobijenih od ZU i priznatih metoda procjene u tom periodu. Sa realizacijom ovih aktivnosti otpočelo se opremanjem Centra za obradu medicinskog otpada u Beranama i Podgorici. Uporedo je vršena edukacija osoblja za upravljanje otpadom a posebno za razvrstavanje opasnog otpada. Nakon uspostavljanja sistema upravljanja otpadom u zdravstvenim ustanovama utvrđeno je da je količina medicinskog otpada koji zdravstvene ustanove predaju na obradu Ekomedika DOO, mnogo manja od projektovane i da se ukupno proizvedena količina može obraditi u centrima u Podgorici i Beranama. Za sada ne postoji potreba za izgradnju drugih centara za obradu – navodi se u Planu.
Medicinski otpad je otpad koji nastaje pružanjem zdravstvenih usluga i vršenjem naučnih istraživanja i eksperimenata u oblasti medicine. Medicinski otpad je sav otpad koji nastaje u medicinskim ustanovama i medicinskim istraživačkim centrima ili laboratorijama, pri pružanju zdravstvenih usluga (prevencija, dijagnostika, liječenje i istraživanja u oblasti humane i veterinarske medicine). Upravljanje medicinskim otpadom podrazumijeva razvrstavanje na mjestu nastanka, sakupljanje, prevoz, skladištenje, obradjivanje i odlaganje medicinskog otpada, odnosno skup svih aktivnosti i mjera propisanih Zakonom o upravljanju otpadom.

Izvor i foto: Portal Analitika