Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

UPOZORENJE: Paprene provizije na kreditne kartice u inostranstvu

kreditne_karticePlatne kartice u inostranstvu treba mudro koristiti kako njihovi vlasnici na kraju ne bi platili papren ceh zbog provizija, kako bi izbjegli dupla plaćanja kursnih razlika, ali i kako bi stepen bezbjednosti bio što veći.
Podizanje novca na bankomatima u inostranstvu košta od jedan do tri odsto ili minimalno 3-5 eura po transakciji. Za plaćanje u radnjama provizije su oko jedan odsto, ali nije rijedak slučaj da kod pojedinih kartica plaćate kombinaciju provizije u određenom procentu i fiksne naknade, recimo, dva odsto plus dva eura, piše Tanjug.
Između ostalog, savjet bankara jeste da građani uštede tako što će podići određenu sumu na bankomatu jednom ili bar manje puta dok su u inostranstvu, jer ako podižu po dvadesetak eura više puta, banka će im svaki put računati proviziju.
U Narodnoj banci Srbije ukazuju da svaki vid plaćanja nosi određene rizike, ali je platna kartica, zbog zaštitnih mjera za korisnika ipak bezbjednija od gotovine, mada može biti nezgodnija opcija jer se dešava da, naročito u manjim turističkim mjestima, ne može da se plati karticom jer nema POS terminala.
– Prednost kartice u odnosu na gotovinu je i u tome što njen gubitak ne mora istovremeno da znači i gubitak novca, pod uslovom da vlasnik brzo reaguje. Banka, po Zakonu o platnim uslugama, ima obavezu da blokira karticu i na taj način eliminiše mogućnost njenog neovlašćenog korišćenja – rekli su u NBS.
Visina provizije za korišćenje bankomata u inostranstvu, kako dodaju, razlikuje se zavisno od vrste kartice, iznosa koji se podiže, ali i same banke. Ukoliko nema mogućnosti da se na prodajnom mjestu plati karticom, te je opcija podizanje novca sa bankomata, NBS savetuje građane da koriste debitnu karticu, budući da su provizije najčešće niže nego po osnovu korišćenja kreditne kartice.
– Neke banke u inostranstvu ne naplaćuju proviziju za podizanje novca debitnom karticom ukoliko imaju takav ugovor sa bankom izdavaocem u Srbiji. Česta je zabluda da banka u inostranstvu neće naplatiti proviziju za podizanje s bankomata iste bankarske grupacije kao banka koja je izdala karticu. Podizanje novca s bankomata bez provizije moguće je samo ako su banke međusobno regulisale to pitanje – objašnjavaju u NBS.
Građani koji koriste karticu koja zadužuje dinarski račun, prema savjetu centralne banke, morali bi da uzmu u obzir i troškove konverzije, što opet zavisi od vrste valute i banke.
– Troškova konverzije valuta neće biti ako korisnik posjeduje devizni račun u istoj valuti, povezan s platnom karticom. Ako ipak plaća u valuti koja je različita od one na njegovom deviznom računu, trebalo bi da zna da će banka u tom slučaju uraditi duplu konverziju – navode u NBS ilustrujući primjerom da, ako je robu i usluge plaćao u dolarima, a devizni račun mu je u eurima, banka će prvo konvertovati dolare u dinare, a zatim još jednom dinare u eure.
Izvor: Tanjug