Upis svršenih srednjoškolaca je počeo juče, a trajaće još danas do 15 časova na svim fakultetima Univerziteta Crne Gore. Interesovanje za upis na Prirodno-matematičkom, Metalurško-tehnološkom i Mašinskom fakultetu je iznenađujuće veliko, sudeći po maturantima koji su dugo čekali red na šalterima studentskih službi ova tri fakulteta.
Na Pravnom fakultetu interesovanje ni ove godine nije izostalo, prema informacijama iz studenske službe ovog fakulteta juče je konkurisalo 205 svršenih srednjoškolaca, od čega je 70 lučonoša, a očekuje se da će sjutra biti još minimum 30 lučonoša. Ovi podaci govore da će na budžetska mjesta ispuniti gotovo isključivo lučonoše, jer na ovom fakultetu konkursom je predviđeno 120 budžetskih mjesta.
S tog fakulteta očekuju da će se prijaviti više nego što je traženo, te da će već u prvom upisnom roku biti ispunjena sva mjesta, a konačna lista upisanih studenata biće završena u ponedjeljak, nakon dodatnih ispita.
Bivši gimnazijalac Marko Popović predao je dokumenta na Pravnom fakultetu.
-Prvenstveno mi se sviđa ta profesija, a pored toga je u porodičnoj tradiciji. Važno je što imam želju da učim, za početak, a onda vjerujem da ću se nakon završenog školovanjem na ovom fakultetu izgraditi u dobrog advokata-naveo je Marko.
Pored društvenih nauka, nove generacije maturanata očigledno prepoznaju značaj i prirodnih nauka u globalnom svijetu, odnosno povezanost nauke sa rastućim razvojem tehnologije, te time vide mogućnost zapošljavanja nakon završetka studija i van Crne Gore.
Primjećuje se jednako interesovanje i djevojaka i momaka za prirodne nauke. Bivša učenica Gimnazije “Slobodan Škerović” u Podgorici Maja Kalezić odabrala je smjer matematika i računarske nauke (C smjer) na PMF-u.
-Volim matematiku, ali moj izbor nije čista matematika već i računarske nauke. Danas sve ide preko kompjutera, to je razlog zašto baš C smjer. Smatram da znanje stečeno na ovom fakultetu može pomoći u bilo kojoj struci, imajući u vidu činjenicu da se sada svaki projekat radi preko kompjutera- kazala je Maja.
Budući brucoši ne smatraju jezičke barijere preprekom već izazovom, te tako neće bježati od programa razmjene studenata ili stipendiranja u neku od zemalja Evrope. Oni širenje kruga ponude obrazovanja nakon prve godine studija jedva čekaju, smatrajući da to donosi velike mogućnosti kroz upoznavanje drugačijih sistema školovanja, prakse koja prati studije i iskustvo koje može biti samo dobrodošlo.
Neki maturanti imaju više afiniteta, ali moraju odabrati samo jedno usmjerenje. Važno je navesti da većina njih zaista vidi sebe u odabranoj struci, odnosno da nijesu tek tako vršili izbor na prekretnici srednja škola-fakultet. Ima i onih koji prate koja su to deficitarna zanimanja na tržištu rada, te između dva jednako jaka interesovanja biraju ono koje će im osigurati budućnost. Takođe, da se primijetiti da svršeni srednjoškolci biraju usmjerenja za koja nijesu u srednjoškolskom obrazovanju stekli osnovu, ali vjerujući u svoje sposobnosti i ambicije ostvaruju svoje želje, kao bivša učenica Gimnazije “Niko Rolović” u Baru Nevena Franović.
-Upisaću fizioterapiju u Igalu, zato što mi je san bijeli mantil. Očekujem da će mi fakultet pružiti dovoljno teorijskog i praktičnog znanja kako bih kasnije bila uspješna u svojoj struci- kazala je Nevena.
Razvoj novih tehnologija i rušenje postorno-vremenskih granica uz pomoć interneta mladi sve više koriste. Pored informatičke pismenosti, znanje stranih jezika je daleko bolje nego kod prethodnih generacija. Budući studenti smatraju da znanje makar jednog stranog jezika ne da je poželjno, već je neophodno za napredak u bilo kojem poslu. Tako razmišlja i lučonoša Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš” u Danilovgradu Ivana Badnjar koja je predala dokumenta na Ekonomski fakultet, jer smatra da profesija ekonomiste ima perspektivu.
-Iako ima mnogo ekonomista i pravnika, smatram da za najbolje uvijek ima mjesta. Ukoliko na drugoj godini studija uočim ponudu za neku zanimljivu stipendiju prijaviću se bez razmišljanja. Govorim francuski jezik, pa bih željela nastaviti školovanje negdje gdje bih slušala predavanja na francuskom, a jezike nisam željela upisati- kazala je Ivana.
Maturant Srednje medicinske škole u Podgorici Nikola Damjanović odabrao je menadžment na Ekonomskom fakultetu, smatrajući da će mu školovanje olakšati nastavak života.
Izvor: Dnevne novine/cdm.me