,,Grad teatar” u Budvi večeras otvara svoja vrata 30. put za sve ljubitelje dobre predstave, muzike i knjige.
David Grosman
U 20 sati, na Trgu pjesnika će biti otvoren književni program festivala, gostovanjem jednog od najznačajnijih savremenih svjetskih pisaca i jedan od najvažnijih savremenih izraelskih stvaralaca Davida Grosmana, koji svoja gostovanja u regionu otpočinje u Budvi.
Grosman je poznat kao romansijer, pripovijedač, esejista i dramski pisac. Pisac je lucidnih i provokativnih angažovanih tekstova i političke publicistike, najčešće posvećenih bliskoistočnim temama. Djela Davida Grosmana prevedena su na 25 svjetskih jezika, a njihov pisac je dobitnik niza najprestižnijih međunarodnih nagrada za književnost. Najvažnije knjige njegove proze su: ,,Osmijeh jagnjeta”, ,,Intimna gramatika”, ,,Cikcak dečko”, ,,Vidi pod: Ljubav”, ,,Budi moj nož”, ,,Neko da pobjegnem sa njim: Roman o neponovljivom gradu Jerusalimu”, ,,Njeno tijelo zna”, ,,Lavlji med”, ,,Do kraja zemlje”, ,,Izvan vremena”. Objavio je i nekoliko knjiga proze za djecu i omladinu, od kojih su najpoznatiji kratki romani ,,Duel u Jerusalimu” i ,,Zagrljaj”. Najvažnije publicističke knjige su ,,Žuti vjetar” i ,,Smrt kao način života”. Po Grosmanovim romanima ,,Osmijeh jagnjeta”, ,,Intimna gramatika” i ,,Vidi pod: Ljubav” snimljeni su filmovi. Živi u Jerusalimu.
U izdanju ,,Arhipelaga” objavljeni su Grosmanovi romani ,,Vidi pod: Ljubav” (2007), ,,Njeno tijelo zna” (2009), ,,Do kraja zemlje” (2010) i ,,Izvan vremena” (2014).
Sa Davidom Grosmanom razgovor vodi prijatelj festivala i jedan od ranijih urednika književnog programa Gojko Božović, direktor izdavačke kuće ,,Arhipelag”.
,,Antigona – 2000 godina kasnije”
U 22 sata, na novoj festivalskoj sceni u Vještici, u Bečićima, biće odigrana predstava Sofoklova „Antigona – 2000 godina kasnije“, koprodukcija Kazališta Ulysses sa Briona i Festivala MESS iz Sarajeva, u režiji Lenke Udovički.
Kako navodi kritika, „ova predstava scenski propituje mitsku priču iz davnih vremena, priču koju je Sofokle pisao i njome opisao vrijeme rađanja evropske civilizacije u mukama, pobjede nad varvarstvom, i tako politički aktuelno, kritički savremeno zauvijek obilježio dramsko pismo koje poznajemo. Istovremeno, to je priča koja nas upravo danas spretno sustiže i tjera da zastanemo, osvrnemo se i prepoznamo sebe, preispitamo vlastite stavove u ovom našem (ne)vremenu – kako interpretacijom mita tako i dokumentarističkim dramaturškim intervencijama koje otvaraju prostor diskusije o postojanju te teme kroz milenijum. Antigona, koja istom ljubavlju voli oba brata – onog koji se borio na ,,pravoj” strani i onog koji je pao boreći se na ,,krivoj” – hoće uprkos zabrani pokopati brata. Porodica pak želi pokopati sina uprkos dugotrajnoj potrazi za njegovim posmrtnim ostacima, te birokratskim i drugim apsurdima koji prate tu potragu (npr. premještanje kostiju ili bešćutnost formulara koji je potrebno ispuniti). Svi oni traže svoj komadić Pravde da bi pronašli neki završetak – onaj koji bi možda mogao prekinuti lanac nesreće koja nas prati ,,iz roda u ro” – i time otvoriti mogućnost novog početka. Antigona nikako nije romantična slikovnica istorije grčkih mitova, već pukotina u političkom prostoru trajanja mita koji se obraća nemirnoj sadašnjosti. Jer antički komadi su poput naših života, izrasli u stvarnosti prepunoj krvi i zločina, u buci i metežu. Zato Sofoklov literarni izražaj u ovim našim složenim vremenima – imajući u vidu burna događanja u svijetu i pogotovo gustu dramatičnost zbivanja u našem regionu – ne gubi snagu, već naprotiv, postaje sve jači. On svakom dobu pokazuje i prokazuje njegovo pravo lice iz neke druge, nove perspektive, odolijevajući svojom univerzalnošću zamkama promijenjenih okolnosti“.
Rediteljka predstave je LENKA UDOVIČKI, prevod je uradila SVETLANA SLAPŠAK, saradnik dramaturga je SANJA BOJANIĆ, saradnik na tekstu je MILJENKO JERGOVIĆ, kostimograf je BJANKA ADŽIĆ URSULOV. Scenografiju je uradila MIRNA LER, autor videa je MARTINO ŠESNIĆ, kompozitor je NAJDŽL OZBORN, koreografkinja je IVANA KALC. Scenski pokret je uradio MLADEN VASARI, majstor svjetla je ANDREJ HAJDINJAK, dok zvukom radi DAVOR ROKO.
U predstavi igraju: Antigonu, kćer Edipa i Jokaste MAJA IZETBEGOVIĆ, Izmenu Antigoninu sestru DŽENANA DŽANIĆ, Kreonta, vladara u Tebi, Jokastinog brata i Antigoninog i Ismeninog ujaka RADE ŠERBEDŽIJA, Hemona, sina Kreonta i Euridike, Antigoninog zaručnika ERMIN BRAVO, Tiresiju, slijepog proroka DAMIR URBAN, Euridiku, Hemonovu majku KATARINA BISTROVIĆ-DARVAŠ. Horovođa je JELENA LOPATIĆ, dječak je VEDAD SULJAGIĆ. U horu nastupaju studenti Odsjeka za glumu pri akademiji scenskih umjetnosti Sarajevo i Studija gluma i mediji Sveučilišta u rijeci Darja Badnjević, Mak Čengić, Mirjana Đan, Nika Ivančić, Lovro Ivanković, Aleš Kranjec, Anđela Kusić, Emir Mulalić, Dina Mušanović, Nikola Nedić, Maja Ožegović, Mirta Polanović, Dino Sarija, Tena Antonija Torjanac, Marko Brajić.
Veče sa Radom Šerbedžijom
U ponoć, na sceni između crkava, biće održano i svečano otvaranje festivala, nakon čega će biti upriličeno i veče sa Radem Šerbedžijom, članom prve direkcije festivala, i glumcem koji je je velikim predstavama, kakve su bile „Tit Andronik“ Dušana Jovanovića, „Don Žuan“, „Tartif“ i „Oslobođenje Skoplja“ Ljubiše Ristića, utemeljile puteve „Grada teatra“. Šerbedžija će govoriti o počecima „Grada teatra“, ali će, u čast otvaranja jubilarnog festivala, govoriti i svoju poeziju.