6.04.2016. u 7:15
Danas na portalu MNE magazin predstavljamo talentovane đake Gimnazije Kotor. Oni za MNE magazin govore o učenju, takmičenjima, gimnaziji i planovima, posebno izdvajajući aktivnosti Debatnog kluba. Njihova profesorica sociologije Olivera Radanović, dobitnica je zlatne plakete od Centra za kreativnu komunikaciju – LOGOS za doprinos, jačanje i osnaživanje debatnog programa u Crnoj Gori. Ona već 17 godina uz druge aktivnosti vodi debatni klub Gimnazije Kotor. Od tada, pa do danas, debateri su prepoznati na svim takmičenjima, kako državnim, tako i međunarodnim. Prošle godine na državnom takmičenju, Gimnazija Kotor učestvovala je sa četiri tima, od kojih je Kotor 1 osvojio prvo mjesto, a Kotor 2 osvojio drugo mjesto.
-I sada je veliki broj debatera koji su zainteresovani za debatu, jer učenici uviđaju koliko im debata pomaže u kritičkom mišljenju, argumentacijskoj liniji i uspješnijoj komunikaciji- kaže za MNE magazin profesorica Radanović.
Ona je vodila mnoge projekate i radionice koje su generacijama pomogle da prepoznaju svoje interesovanje i talente. Uspješni projekti profesorice Radanović su „Pronađeni prijatelj“, u trajanju od devet mjeseci, „Evropske vrijednosti i mladi“ u saradnji sa Eko-centrom „Delfin“.
Ksenija Ivanović je učenica četvrtog razreda i ona za MNE magazin kaže da voli da istražuje nepoznato.
-U osnovnoj školi bavila sam se plesom, zatim odbojkom, a uporedo sam završila i Osnovnu muzičku školu ,,Vida Matijan”. Ipak, srednja škola konačno mi je otkrila ono što me daleko najviše ispunjava, a to je debata. Naša mentorka, profesorica Olivera Radanović, još od prvih časova komunikologije usmjerila nas je da mislimo kritički, istražujemo prije nego što govorimo o nečemu i aktivno slušamo sagovornike. Još od prve debate, znala sam da ću debatovanjem obilježiti svoje dalje školovanje, ne znajući koliko benefita ono sa sobom nosi. Moje govorničke vještine i logiku njegujem već tri godine na poziciji trojke u debatnom timu, što me naučilo značaju informisanosti, brzog razmišljanja, logike i timskog rada-kaže Ksenija.
Ona dodaje da su takmičenja za nju nešto zaista posebno.
– Pamtim ona prva, koja nisam osvojila, najviše zbog toga što sam nakon svake izgubljene debate brže zaključivala šta je trebalo popraviti i postavljala nove ciljeve. Uzora je u svijetu debate zaista bilo mnogo, a to su bili stariji debateri koji su u mojim očima bili neuporedivo vještiji. Pamtim finalnu debatu turnira ,, Budva Open 2013 ”, moje drugo takmičenje, gdje sam slušala dva studentska tima koja su se pripremila za samo deset minuta. Bila sam narednih nedelja opčinjena govornicima koji su toliko elokventno, sigurno i sa osmjehom govorili o genetski modifikovanoj hrani, o kojoj sam ja znala tako malo. Takva vještina postala mi je cilj. Dvije godine kasnije, član sam tima koji je trenutni državni prvak u debatovanju i osvojio je još jedan turnir organizovan u Budvi povodom obilježavanja kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“. Na tom istom turniru zauzela sam prvo mjesto 2014. godine, a drugo 2013. godine. Početak mog puta u debati označio je turnir ,,NATO- šta kažeš na to? ”, 2013.godine, nakon čega sam učestovala na turniru ,, Budva open”, kao i državnom takmičenju 2014. Imala sam veliku podršku kako u školi, kroz nebrojene sate priprema i konsultacija sa mentorkom, tako i među najbližima. Najveća nagrada koju mi je donijela debata je svakako saznanje o širokom spektru važnih društvenih pitanja i vještina debatovanja. Često radimo nešto, ne znajući šta ćemo time dobiti, što je bio slučaj i kod mene. Iako sam odličan đak, to po mom mišljenju nije najvažnije, ali je važno učestvovati u vannastavnim aktivnostima i otkriti svoja interesovanja. Meni je debata donijela priliku da se prijavim na konkurs Savjeta Evrope, i dva puta budem jedini predstavnik Crne Gore na sjednicama Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Evrope, u Strasbourgu. Zahvaljujući našim postignućima, kao prvih delegata u istoriji Kongresa, svake godine će mladi ljudi moći da daju svoj doprinos njegovom radu. Kraj svog boravka u srednjoj školi obilježavam ponovnim odlaskom u Strasburg, ovoga puta na simulaciju Evropske Unije 2016 (MEUS2016), koja će se održati u zgradi Parlamenta EU, u ulozi lobiste-priča Ksenija.
Ona osnovcima koji upisuju gimnaziju poručuje da svoje vrijeme u gimnaziji maksimalno iskoriste, ne propuštajući prilike koje im se pružaju, jer je to ono što će ih sutra izdvojiti i učiniti posebnim.
Mina Milović je učenica drugog razreda gimnazije, živi u Tivtu, ali je htjela da bude učenica Gimnazije Kotor, zbog duge tradicije ove škole.
-Prošle godine smo proslavili 150 godina kontinuiranog rada Gimnazije. Gimnazija je moje opredjeljenje još od osnovne škole. Znala sam da ću svoja interesovanja vezana za društvene predmete uspješno dalje razvijati. Moja interesovanja su raznovrsna, išla sam na časove glume, predsjednik sam đačkog parlamenta škole, urednik školskog časopisa, a posebno izdvajam sebe kao debatera naše gimnazije. Na jednom od časova komunikologije, kod profesorice Olivere Radanović, pričali smo o kulturi dijaloga, kritičkom mišljenju i važnosti istraživanja i saznanja. Tada je bilo riječi i o debati, i zainteresovala me je misao filozofa Karla Popera koju sam čula na času: ,,Možda ja griješim, a ti si u pravu, ali ako se potrudimo približićemo se istini”. Poslije sedam dana profesorica nas je povela na državno prvenstvo u Beranama, gdje smo kao najmlađi tim, jer smo bili prvi razred, osvojili treće mjesto. Prepoznala je naš talenat, a mi smo predano upijali, istraživali, vježbali. Gluma mi je pomogla da govorim tečno, vodim računa da je to tačno i melodično, jer kod javnog nastupa nemam negativnu tremu. Debatom sam oduševljena, u školi bar jednom u mjesecu imamo javnu debatu u amfiteatru pred brojnom publikom. Ove školske godine smo debatovali javno na sljedeće teme: Ovaj Dom smatra da su kolektivni sportovi bolji/nisu bolji od individualnih sportova; Ovaj Dom smatra da mit o Djeda Mrazu je stvaran/nije stvaran; Ovaj Dom smatra da ljubav pita/ne pita za godine; Ovaj Dom smatra da gej brakovima treba/ne treba dozvoliti da usvajaju djecu…U pravu je profesorica kada kaže da debata otvara vrata znanja i da bismo o nečemu govorili za i protiv moramo istraživati i saznavati, a kada istražujemo za i protiv naučimo da budemo fleksibilni, tolerantni, kritični, ali ne i isključivi-kaže Mina za naš portal.
Katarina Milić je maturant Gimnazije Kotor.
-Bliže mi se maturski i prijemni ispiti, i gledajući unazad, moram priznati da sam vrlo zadovoljna postignutim uspjesima u srednjoj školi. Osim postignutog odličnog uspeha, učestvovala sam i na mnogim takmičenjima i bavila se vanškolskim aktivnostima. Moja odluka da upišem pravni fakultet i jednog dana postanem advokat rođena je još dok sam bila u drugom razredu osnovne škole. Od tada, pa do danas, nije se menjala, mada sam se u jednom trenutku zapitala da li sam sigurna u to što želim. Ipak, sudbina se uplela i stvorila mi uslove u kojima sam jasno mogla da uvidim da je moja odluka bila ispravna. Počela sam da se bavim debatom. Godine 2015. otišla sam na državno takmičenje na kojem smo timski osvojili prvo mjesto. U pojednačnim plasmanima bila sam 2.govornik čitavog turnira. Bila sam oduševljena takmičenjem i mojim prolaskom na istom, taj osjećaj dok pričam pred ogromnim brojem ljudi, znatno starijih i iskusnijih od mene, koji me slušaju i sa pažnjom iščekuju šta ću sljedeće reći, je zasigurno neprocjenjiv i uvjerio me je da je ono dijete od sedam godina ipak znalo šta želi. Debata je po nekim karakteristikama dosta slična advokaturi i zbog toga puno cijenim znanja koja sam stekla kroz nju: prije svega samopouzdanje za govornicom, sposobnost elokventnog govora, kao i isticanja bitnih stvari u raspravama. Ona nas uči tome da u što kraćem vremenskom periodu uspijemo da kažemo što više konkretnih informacija i ne gubimo vrijeme na bespotrebne podatke, što je vrlo korisna sposobnost. Voljela bih da se i na fakultetu priključim debati i možda jednoga dana dostignem Helenu Ivanovnu, studentkinju pravnog fakulteta na Univerzitetu u Beogradu, koja je bila prvakinja svijeta u debati. Ipak, ima vremena i za to. Za sada se još uvek koncentrišem na maturski i prijemni ispit, kao i školsku predstavu napisanu na osnovnu filma ,,Cabaret”, čija je premijera uskoro- otkriva Katarina.
Miloš Jauković je maturant Gimnazije Kotor. Za njega učestvovanje na takmičenjima, pored činjenica da predstavlja divno iskustvo, prepuno druženja, zabave i lijepih trenutaka, pruža i šansu da kao svojevrsni ambasador svoje škole odmjeri snage sa drugim učenicima i tim putem da svoj doprinos u promociji kvaliteta ustanove koju reprezentuje.
-Debata sama po sebi predstavlja život u malom, jer promoviše kulturu dijaloga, kritičko mišljenje i toleranciju drugog, kako i sagledavanje teme iz različitih perspektiva. Talenat za govorništvo je prije svega uočio moj stariji brat, na čiji sam se nagovor i priključio debatnom klubu. Ipak, bez mog zalaganja i pune podrške mentorke, škole i iskusnijih kolega – debatera, taj isti talenat definitivno ne bi došao do izražaja u ovolikoj mjeri. Ne kaže se uzalud 20 odsto talenat, 80 odsto trud. Ne mogu navesti jednog uzora kome se posebno divim, već samo mogu konstatovati da, kao debater, posebno cjenim sagovornike koji govore argumentovano, bez nagađanja i mnoštva pretpostavki koje se baziraju na principu rekla-kazala. S obzirom da je riječ o debati, širina je osnovna karakterna osobina koju pojedinac treba da posjeduje. Svaka je nagrada posebna na svoj način i uspomena je za sebe, ali ipak, ukoliko bih morao izdvojiti jednu, to bi svakako bila titula državnog prvaka u debati koju sam osvojio zajedno sa svojom tročlanom ekipom. Budućim srednjoškolcima samo mogu poručiti da, ukoliko su željni sticanja novog znanja, ne plašeći se obaveza – gimnazija je pravi izbor, iz prostog razloga što vam zaiste otvara horizonte znanja“-kazao je Miloš.