Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

UCG: Kvalitet studija i studenti u središtu reforme Univerziteta

 

 

tumber

U centru pažnje aktuelne reforme sistema studija i standardizacije na Univerzitetu Crne Gore je student i kvalitet visokog obrazovanja, odnosno kvalitet znanja – ocijenila je rektorka Radmila Vojvodić u toku susreta sa članovima Skupštine Studentskog parlamenta, u kojoj su zastupljene sve univerzitetske jedinice. Cilj susreta, kojem su prisustvovali i prorektori Živko Andrijašević, Predrag Stanišić i Maja Baćović, kao i predsjednik Centra za studije i kontrolu kvaliteta Aleksandar Vujović, bio je da se otklone eventualne nedoumice i dileme studentske populacije u procesu reformi sistema studija koji je u toku.

U konstruktivnom razgovoru predstavnici studenata postavljali su pitanja usko vezana za njihove fakultete, dok je predsjednik Studentskog parlamenta Miloš Pavićević objasnio da im je važno da se u procesu reformi uvaže specifičnosti univerzitetskih jedinica, dobiju garancije za izmjenu zakonskog okvira i propisa kako bi određene profesije nakon studija imale adekvatnu prepoznatljivost na tržištu rada,  ali i kakav će biti status master studija, pozdravljajući uvođenje praktične nastave.

Rektoraka Radmila Vojvodić podsjetila je da je predsjednik Studentskog parlamenta uključen u rad radnog tima za reorganizaciju Univerziteta, koji je pojedinačno radio sa svim univerzitetskim jedinicama i da je ishod tog procesa model 3+2+3 kao usklađujući sa evropskom praksom.

– Sem standardizacije, razlog reforme je i sistematično provjeravanje ishoda učenja i kurikuluma. Akcenat je na podizanju kvaliteta i obrazovanja i znanja. Master stepen je suština reforme i onoga što će studentu značiti kvalitet znanja i usmjerenost ka tržištu – navela je ona.

Osim novog kredibiliteta bečelor i master diplome i razvoja doktorskih studija, model 3+2+3 i reforma koja je u toku, kako kaže Vojvodić, uvodi važan standard za kompetencije bečelor diplome, a to je stručna praksa koja je obavezna.

Govoreći o eventualnoj redukciji broja određenih studijskih programa, ona je pojasnila da je „riječ je o traganju za održivim i uporedivim modelom u odnosu na evropske univerzitete“.

– U okviru međunarodne akreditacije obavezni smo da imamo uporedne primjere kako bismo znali koliko su naši studijski programi, odnosno fakulteti, spremni za odlaznu i dolaznu mobilnost, odnosno kompatibilni na evropskom prostoru visokog obrazovanja. Model 3+2+3 nam omogućava izuzetnu mobilnost na evropskom prostoru, ali i horizontalnu na našem univerzitetu, što je osobina unprijeđene bolonje. To znači da student nakon osnovnih studija može da ide i na drugi fakultet na master – rekla je Vojvodić. Razvija se, kako je navela, i više interdisciplinarnih programa, čime se prate potrebe društva, a poseban tim radi na obaveznosti stranog jezika u nastavi, što je jedan od uslova internacionalizacije.

Odgovarajući na interesovanje o finansiranju master studija, rektorka je rekla da je proklamovani državni cilj društvo zasnovano na znanju, kao i da su uprava Univerziteta i Vlada, koja je u toku sa svim aktivnostima u susret međunarodnoj akreditaciji, zainteresovani za kvalitet obrazovanja i način finansiranja koji ga podržava.

Prorektor Živko Andrijašević podsjetio je na višemjesečni rad na reakreditaciji Univerziteta, navodeći da su na početku tog procesa univerzitetske jedinice imale različite stavove o standardima kojima treba težiti.

– Međutim, nakon naših razgovora i sučeljavanja argumanata, mislim da smo sada, kada je riječ o univerzitetskim jedinicama društvenih nauka, došli do saglasnosti o određenim principima i modelima koja se, nažalost, u univerzitetskoj i drugoj javnosti prepoznaje kao sukob između dva modela – 3+2+3 i 4+1+3. Naša intencija jeste da dostignemo određene standarde koji se tiču kvaliteta studija i da tako napravimo kvalitativni pomak, a ne da samo da hronometrijski određujemo tipove studija – rekao je on.

Andrijašević dodaje i da je jednako loše ako studije budu 3+2, a ne sadrže kvalitet kome se teži.

– Mislimo da smo u ovom zajedničkom radu uspjeli da dođemo do nečega što su opšta i zajednička stanovišta kada je riječ o određenim standardima kvaliteta i tu je većina univerzitetskih jedinica na istom stanovištu kao i radni tim. Ostalo je sa Pravnim i Ekonomskim fakultetom da dođemo do modela koji će predstavljati ono što je zahtjev određenih standarda kvaliteta i ono što je politika UCG kao cjeline – rekao je on.

Prorektor Predrag Stanišić kazao je da prema Bolonji evropski univerzitet ima tri „sprata“ – osnovni, master i doktorski.

– Kada smo sagledavali inicijalne predloge sa univerzitetskih jedinica, jasno se vidi da je značajan broj njih, odnosno profesora, ostao u razmišljanjima o osnovnim studijama i da se ne ide dalje. Nakon iscrpnih diskusija, ipak se vidi da se moraju razvijati master studije i da one moraju biti centralne. U tom pravcu načinili smo velike pomake na skoro svim jedinicama – naveo je on.

Predsjednik Centra za studije i kontrolu kvaliteta Aleksandar Vujović zahvalio se studentima što su preko svog predstavnika u radnom timu Univerziteta aktivno učestvovali u postupku reorganizacije u susret akreditaciji.

– Trenutno smo u fazi usklađivanja sa preporukama, nakon čega će uslijediti još jedna faza preispitivanja i usaglašavanja, odnosno unapređenja svih predloga koji dolaze sa univerzitetskih jedinica, i od strane radnog tima na Univerziteta i radnih grupa na svakom pojedinačnom fakultetu, uz posebnu pažnju stranih eksperata – naveo je on.