21.03.2016. u 7:15
-S početkom proljeća poželjno bi bilo da se psima uradi rutinska kontrola vađenja krvi i testiranje na prisustvo lajšmanioze, bolesti koja je veoma raširena i kod nas. Kontrola je potrebna da se radi jednom godišnje-kaže za MNE magazin, veterinar Nebojša Šćekić, izvršni direktor i suvlasnik veterinarske ustanove MontVet u Podgorici.
On ukazuje na to da vlasnici pasa u dužem vremenskom periodu mogu da ne primjete da je kućni ljubimac obolio od lajšmanioze iz razloga što bolest prolazi kroz latentnu formu i zato je važno da djeluju preventivno.
-Tako ljubimcima spašavaju živote-kaže Šćekić.
Kontrola
Lajšmaniozu prenosi pješčana mušica. Ima je ne samo kod nas, već u čitavom mediteranskom dijelu i opasna je za svu populaciju pasa. Šćekić kaže da ova bolest izaziva postepeno mršavljenje pasa, eventualne promjene na dlaci, kožno perutanje, kao i rast noktiju. U dužem vremenskom periodu sve to ostavlja teške posledice na bubrege i druge organe pasa, a nakon čega dolazi najčešće do fatalnih ishoda.
-Vlasnici kućne ljubimce često dovedu kod veterinara kada im se i ne može pomoći i to je najveći problem. Poželjno bi bilo da odmah reaguju kada primjete neke simptome bolesti–rekao je on.
Šćekić savjetuje vlasnike da izbjegavaju da šetaju pse u nekim ranim večernjim satima, otprilike od 20 do 22 sata u ljetnjim mjesecima, jer su tada ove mušice koje izazivaju lajšmaniozu aktivne. Bilo bi, takođe, dobro da se izbjegavaju neka vlažna mjesta gdje je žbunje ili šumica zato što se mušice i tu mogu naći.
Ogrlica spas
A najbolje što vlasnici pasa mogu da urade za svoje kućne ljubimce, prema riječima našeg sagovornika, jeste da ih zaštite kupovinom ogrlice koja košta između 20 i 30 eura. Ogrlica, kako on objašnjava, sedam ili osam mjeseci štiti pse i od svih buba. Ovo sredstvo zaštite nije skupo u odnosu na stotine i stotine eura koje su potrebne za liječenje.
-Ono što je dosta problematično jeste da se bolest sada može na neki način samo zaliječiti i dovesti do situacije da pas normalno funkcioniše, ali se ne može izliječiti. Vlasnici moraju da nabavljaju lijekove iz Grčke, Italije ili Francuske, jer kod nas nijesu registrovani zato što su dosta skupi, a naše tržište je malo. Lijekovi ne samo da su skupi, nego se i teško nalaze i onda ljudi odustaju od terapije – kaže Šćekić.
Bolni momenti kroz koje prolaze vlasnici kućnih ljubimaca kada saznaju da će pas da ugine zbog bolesti se, poručuje veterinar, uz preventivu mogu izbjeći.
S.Đ.
Foto: B.Šekularac