Porto Novi
DRUŠTVO SLAJDER

UMHCG: Šetnjom obilježili Dan osoba s Daunovim sindromom i slavili različitosti

Daunov-sindrom_setnja_04

Udruženje mladih s hendikepom obilježilo je danas šetnjom u centru Podgorice 21. mart, Dan osoba s Daunovim sindromom. Kako su najavili, šetali su i slavili različitosti.

Međunarodni dan osoba sa Daunovim sindromom obilježava se danas tako što se u znak podrške, nose šarene ili različite čarape. To je simbol ovog događaja, jer, kako se tvrdi, šarene čarape osobe sa Daunovim sindromom ne mogu upariti.

Marina-Vujacic

Marina Vujačić

Međunarodni dan ovih osoba obilježava se na dan početka proljeća 21. marta, jer brojke koje označavaju datum 21.3. predstavljaju oznaku hromozoma koji je jedinstven za ove osobe.

-Prošle godine smo pozvali javne ličnosti, porodice osoba s Daunovim sindromom i građane, odnosno ukupnu javnost da se fotografišu sa rasparenim ili šarenim čarapama kao simbolom različitosti i da nam pošalju fotografije koje smo objavljivali cijele sedmice na našoj fejsbuk stranici i tviter nalogu. Potom smo  21. marta organizovali šetnju, u šarenim i rasparenim čarapama, centrom Podgorice u kojoj nam se pridružilo i nekoliko roditelja s djecom koja imaju Daunov sindrom. Ove godine, tokom cijele sedmice u susret 21. martu, objavljivali smo fotografije djece, braće, sestara, prijatelja, drugara iz škole… koji imaju DS-kazala je, prošle sedmice za MNE magazin Marina Vujačić, izvršna direktorica UMHCG.

Ona je rekla da je kampanja  pokrenuta u cilju povećanja svijesti o osobama s Daunovim sindromom, pozivanja na prihvatanje i posebne podrške roditeljima i porodicama djece s Daunovim sindromom.

-O djeci i osobama s Daunovim sindromom se često mogu čuti različite predrasude, poput onih da imaju smanjene intelektualne sposobnosti, da ne mogu da se obrazuju, da žive samostalno, da neće biti srećni, a roditelji često zbog straha od neprihvatanja sredine i uticaja stručnjaka trebaju dodatnu podršku i podsticanje kako bi omogućili svojoj djeci što veći nivo samostalnosti i slobode. Zbog toga se nadamo da ćemo podstaći što veći broj građana da javno promoviše prihvatanje i prava osoba s Daunovim sindromom na život u porodici, na obrazovanje, zapošljavanje, odnosno na život u zajednici-kazala je Marina Vujačić.

This slideshow requires JavaScript.

Mn.M.

Foto: B. Šekularac