– U poređenju sa brojem priključaka na kraju 2015. godine bilježi se negativan trend u kretanju broja korisnika usluga distribucije radio i TV programa sa uslovnim pristupom. Broj priključaka u Crnoj Gori za period od dva mjeseca smanjen je za 171 ili 0,10 odsto, navodi se u Izvještaju o stanju tržišta usluga distribucije radio i televizijskih programa koji je danas objavila Agencija za elektronske medije.
– Ako se pretpostavi da se svi ili najveći dio podataka o priključcima odnosi na korisnike iz kategorije domaćinstava dolazimo do podataka da je u posmatranom periodu 15,24 odsto domaćinstava u Crnoj Gori koristilo samo zemaljski tj. „besplatan“ prijem radio i TV programa. Sa druge strane, ostala domaćinstva su se odlučila za korišćenje jedne od alternativnih platformi za distribuciju radio i TV programa, njih 84,76 odsto – saopštila je AEM.
Dodaje se da tražnja za uslugama distribucije radio i TV programa pokazuje značajne razlike u zavisnosti od toga da li govorimo o sjevernoj, središnjoj ili primorskoj regiji Crne Gore.
– Posmatrano u odnosu na broj domaćinstava, tražnja je najveća u primorskoj regiji, 105,21 odsto. Navedeno znači da je broj priključaka za nezemaljske platforme veći od broja domaćinstava u ovoj regiji. U cilju ispravnog tumačenja navedenog podatka treba imati na umu da se u primorskoj regiji određeni broj priključaka odnosi na priključke u hotelima i ostalim turističkim objektima. Slijedi središnja regija sa 90,23 odsto, te sjeverna regija u kojoj 56,35 odsto domaćinstava koristi usluge operatora – podaci su AEM-a.
Prosječna cijena osnovnog paketa je iznosila 9,75eura. U osnovnom paketu korisnicima je dostupno, u prosjeku, 72 televizijska kanala. Samo jedan operator ima u ponudi i radijske kanale, njih 8.
– Posmatrano u odnosu na ukupan obim pruženih usluga distribucije radio i TV programa do krajnjih korisnika, tj. ukupan broj prodatih osnovnih i dopunskih paketa, domaćinstvo koje koristi ovaj vid usluga, mjesečno u prosjeku, za njih izdvaja 10,81 eura.