Dobri govornici oni su koje nam nikada nije teško slušati i oni koji uvijek znaju što treba reći, što treba prešutjeti i kada treba stati. Ukoliko želite postati boljim govornikom, svakako biste trebali pripaziti na naizgled nevidljive stvari, poput izbjegavanja određenih vrsta riječi ili biranja prikladnijih načina da neke riječi izgovorite.
Način na koji sa nekim razgovaramo može reći puno toga o nama i može ostaviti dobar ili malo manje dobar dojam na drugu osobu, zbog čega je način na koji govorimo dosta bitan.
Business Insider prenosi nekoliko savjeta uspješnog preduzetnika i direktora kompanije AudienceBloom, Jaysona DeMersa, o tome koje su to suptilne navike kojih se tokom razgovora i govora drže dobri i uspješni govornici, a ovo najvažnije:
Imaju nešto smisleno i pametno da kažu
Dobri govornici uvijek imaju nešto smisleno i važno da kažu, ili se barem tako čini. I do toga ne dolazi zato što oni u startu imaju više toga pametnog da izgovore nego ostali pojedinci već zbog toga što znaju kritički promisliti o svakoj temi o kojoj je potencijalno moguće razgovarati, pa ukoliko vide da neka tema ne vodi ničemu ili je ustvari potpuno irelevantna, jednostavno je zanemare.
Svi jako dobro znamo da nije svaka misao koja nam padne na pamet vrijedna izgovaranja, ali često se toga ipak ne pridržavamo. No, trebali bismo početi, ukoliko želimo popraviti vlastite govorničke sposobnosti, prešutjeti ono što smatramo nebitnim, pričekati i pronaći neku važniju temu za razgovor.
Ne boje se tišine
Dobri govornici razumiju da je tišina ponekad snažnija od ispraznih fraza. Umjesto da pokušavaju popuniti razgovor besmislenim upadicama ili riječima poput “hm” ili “ovaj…”, oni jednostavno prestanu govoriti. Dodatne pauze tokom razgovora i jednom i drugom sagovorniku daju vremena da promisle o temi i pronađu sljedeću misao koju će izgovoriti.
Ne dominiraju razgovorom
Umjesto da neprestano pričaju o sebi, dobri govornici puštaju druge ljude da govore te često postavljaju smislena pitanja drugoj strani. I tu nije riječ samo o tome da pokušavaju biti što ljubazniji, već o tome da osobe, kada im dopustite da pričaju o sebi, postaju angažovanije u razgovoru, zato što pričanje o sebi podstiče osjećaj zadovoljstva.
Ne svađaju se
Ne svađaju se i ne protivrječe drugima direktno, rečenicama poput “To je pogrešno” ili “Ne slažem se s time”. Umjesto toga, oni predlažu drugačije mišljenje, u kojem sagovornik može pronaći nešto pozitivno. Ako upotrijebite fraze poput: “Vidim o čemu pričaš, ali možda u ovome postoji i drugačija perspektiva…” ili “Negdje sam pročitao da je to moguće i drugačije napraviti”, moći ćete izraziti svoje mišljenje a da ga agresivno namećete drugoj osobi. Takođe, bolje je pokazati svoje znanje, nego jednostavno isticati vlastiti autoritet, ukoliko on postoji.
Izbjegavaju klišeje i eufemizme
Ovakve riječi dobri govornici ponajviše izbjegavaju, zato što one u sebi ne sadrže apsolutno nikakva značenja. Ukoliko prečesto u razgovorima koristite ove vrste riječi, na taj način pokazujete da niste dovoljno pametni da sami pronađete riječi kojima biste opisali određenu situaciju, već se koristite određenim šablonama i nečim unaprijed poznatim.
Koriste jednostavne riječi
Kada sljedeći put budete slušali nekog dobrog i snažnog govornika, obratite pažnju na to koliko velikih riječi koristi. I to će vrlo vjerovatno biti dosta mali broj. Dobri govornici pokušavaju izbjegavati duge i komplikovane riječi zato što one nisu pogodne za razgovor, iako možda dobro izgledaju na papiru ili u određenom kontekstu. No, oni su svjesni da takve riječi mogu zbuniti publiku ili njihova sagovornika, zbog čega ih ne koriste često. A čak i ako publika neće ostati zbunjena, moguće je da ćete zbog takvih riječi ispasti pretenciozni ili će ljudi pomisliti da se samo želite praviti važni. Stoga se dobri govornici oslanjaju prvenstveno na jednostavnost.
Intonacija im je dinamična i raznolika
Ukoliko vam je intonacija neprestano ista, to razgovor može biti dosadan i monoton što niko od nas ne želi. Ako pak imate naviku da svaku zadnju riječ u rečenici posebno naglasite, to bi vas moglo učiniti neozbiljnim ili smiješnim. Upravo zato dobri govornici pokušavaju svoju intonaciju tokom govora održavati dinamičnom i raznolikom, što im daje više kontrole nad samim razgovorom, a njihovim rečenicama određenu emocionalnu ekspresiju.
Izvor:net.hr