Izložba fotografija Dejana Kalezića ,,Pozdravi iz snova” biće održana u utorak 15. marta u 19 sati u Nikšiću u galerijama ,,Nikola I” i ,,Ilija Šobajić” u Dvorcu Kralja Nikole.
Biće izloženo 36 radova dimenzija 90x60cm i 75x50cm u crno-bijeloj i kolor tehnici.
Organizator izložbe je JU Muzeji i galerije Nikšića.
Izložba traje do 29. marta.
Istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić o izložbi
Pejzaž je u istoriji umjetnosti nakon tijela najfrekventnija tema, a u istoriji fotografije je takođe toliko omiljen i rabljen, pa se može govoriti o njegovoj dominaciji, bilo da se radi o vrhunskim umjetničkim fotografijama koje romantičarski afirmišu netaknutu prirodu ili o komercijalnim radovima koji često imaju patetični ili kičerski predznak. Sa punom sviješću o zgusnutoj istoriji pejzaža i zamkama koje sa sobom nosi klišeizirani motiv, Kalezić se upušta u avanturu fotografisanja prirode, dajući svojim radovima ličnu, poetizovanu notu kroz seriju radova ,,Pozdrav iz snova”. Preciznim postupkom formulisanja vizuelnih poruka autor nudi gledaocu čije oko je naviknuto više na posrednu, ekransku sliku pejzaža, nego na direktan susret i uključenost u nju, dragocjeno iskustvo samozaboravnog sjedinjenja sa prirodom koji se pojavljuje još samo u snovima. Ovaj tako željeni, usrećujući i istovremeno melanholični osjećaj stapanja gledaoca sa prirodom, monumentalnom i uzvišenom, prijeko potreban u vrijeme virtuelne realnosti i otuđenosti, autor postiže ličnom ekspresijom i kreativnom opservacijom predajući se činu fotografisanja iskreno, bez zadrške. Koristeći mogućnosti fotografije kao umjetničkog medija, Kalezić uspijeva da kontroliše i realizuje složene zamisli preklapajućeg odnosa: doživljeno – sanjano. Specifičan prostor unutar dvodimenzionalne površine fotografske slike gradi tako da on vibrira izmedju realnog i imaginarnog, zadovoljavajući oba nivoa fotografije, dokumentarnost i fikciju. Tako se uspostavlja novi sistem odnosa unutar same fotografije, koji se oku recipijenta nude kao realnost, potvrđujući tezu Rolana Barta da je fotografija realnija od stvarnog života. Znalačkim krupnim kadriranjem, ubjedljivim komponovanjem elemenata prirode, neočekivanim rakursima, ili fokusiranjem na detalj koji zadobija emocionalnu vrijednost, fotograf dezautomatizuje naše viđenje i čini da poznate predjele vidimo kao da ih gledamo prvi put. Akcentujući elemente poput kružne forme, puta, vode, usamljenog drveta, autor unosi simbolička težišta u fotografije i proširuje njihov komunikacioni potencijal i nivoe značenja. Tako, krug označava iskonsko savršenstvo, put postaje potraga za sopstvom i promjenom, voda je središte očišćenja i obnavljanja, a drvo se vezuje za ideju živog kosmosa u neprekidnom obnavljanju. Fotografije prirode u njenom sublimnom intezitetu i trijumfalizmu vječne promjenljivosti u koje Kalezić transponuje svoja osjećanja potiru granicu između prirode i čovjeka, između dvije realnosti udaljene i u smislu ontološkog statusa i stvaraju jedan realno-imaginarni prostor u kome se osjećaju za stvarnost pridružuje osjećaj za moguće. A najbolji način da se uđe u ovaj uzbudljivi autorov svijet je da se prepustimo fotografiji ,,Čamdžija” i započnemo plovidbu po snolikoj prirodi.
Biografija
Dejan Kalezić (1970, Nikšić, Crna Gora) bavi se fotografijom već dvadeset godina. Do sada je imao šest samostalnih izložbi, u Francuskoj (,,Emocije”, 2014), Poljskoj (,,Neko zna”, 2014), Srbiji (,,Ja”, 2014) i Crnoj Gori (,,Boje tišine” 2007, 2009. i ,,Jedan običan dan”, 2011) i učestvovao je u brojnim zajedničkim izložbama. U 2005. godini započeo je sa Školom fotografije koju je završio veliki broj polaznika. Jedan je od osnivača NVO „PhotoCG“ iz Podgorice, koja se bavi popularizacijom i promocijom fotografije. Živi i radi kao freelancer fotograf u Podgorici.