6.03.2016. u 8:15
– Planom naučnog i stručnog usavršavanja Kliničkog centra Crne Gore ove godine predviđeno je raspisivanje konkursa za više od 80 osnovnih i 20-ak užih specijalizacija, kojima će djelimično biti pokriven deficit kadra i time se dugoročno izaći u susret potrebama stanovništva prevashodno u dijelu smanjenja listi čekanja – kazao je direktor Centra za Nauku KCCG-a dr Nemanja Radojević za Montenegro magazin. Visokospecijalizovana usavršavanja u inostranstvu, kako je rekao, planirana su za ljekare sa tercijarnog nivoa za rad na novim aparatima i savladavanje modernih tehnika i načina liječanja, čime će biti smanjeni izdaci za dijagnostiku i liječenje pacijenata u inostranstvu.
Dr Radojević navodi da KCCG na godišnjem nivou donosi Plan usavršavanja, koji podrazumjeva broj i strukturu potrebnih novih i užih specijalizacija, listu konsultanata i radno angažovanih ljekara iz zdravstvenih ustanova van Crne Gore koji dolaze u ustanovu radi rješavanja najsloženijih medicinskih procedura i liječenje bolesnika sa kompleksnim tegobama, kao i plan kontinuirane medicinske edukacije.
– Imajući u vidu da medicinska nauka i praksa rapidno napreduju učenje je za ljekare, bez ikakve sumnje, imperativno kontinuiran proces. S tim u vezi, ove godine je Ministarstvo zdravlja prepoznalo tu potrebu za kontinuiranom medicinskom edukacijom kao gorućim problemom u zdravstvu Crne Gore i delegiralo 700.000 eura budžetskih sredstava za ovu aktivnost za sve nivoe zdravstvene zaštite – kazao je dr Radojević. On objašnjava da su Centar za nauku KCCG, Centar za nauku Insituta za javno zdravlje i Medicinski fakultet u Podgorici subjekti za sprovođenje ove aktivnosti kako za sopstvene potrebe, tako i za pružanje edukacije ljekarima iz opštih i specijalnih bolnica i domova zdravlja.
– S tim u vezi, sačinjen je obiman i sveobuhvatan plan aktivnosti koji će se realizovati mahom u KCCG, ali i u drugim zdravstvenim ustanovama širom Crne Gore. Predviđena su predavanja o aktuelnim temema i kursevi kojima će ljekari ovladati novim vještinama, podržana od strane domaćih stručnjaka, nastavnika Medicinskog fakulteta, ali i eminentnih stručnjaka iz regiona. Cilj kontinuirane medicinske edukacije za 2016. godinu je da velika većina zdravstvenih radnih, prevashodno ljekara, ali i ostalog medicinskog i nemedicinskog osoblja bude obuhvaćena edukacijom. Na ovaj način se stvaraju preduslovi da i licenciranje rada ljekara putem Ljekarske komore dobije puni smisao, odnosno ljekari će prisustvom predavanjima sticati uslove za dobijanje i obnavljanje licenci – zaključio je Radojević.
D.V.