Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

PODGORICA: Na Otvorenom danu hraniteljstva o značaju porodice i institucionalnoj podršci

otvoreni-dani-hraniteljstva_1– Jačanje porodice, pružanje podrške majci i djetetu, stvaranje uslova za njihovu veću socijalnu, finansijsku samostalnost su jedan od prioriteta za naredni period Vlade i Ministarstva rada i socijalnog staranja – kazala je ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević na Otvorenom danu hraniteljstva Centra za socijalni rad Podgorica, priređenom danas u Narodnoj biblioteci ,,Radosav Ljumović“ u Podgorici.

Ministarka je podsjetila da se broj djece na porodičnom smještaju u periodu od 2008. do 2015. povećao za oko 38 odsto, a da je u istom periodu zabilježen trend pada broja djece smještene u ustanovu za smještaj djece bez roditeljskog staranja za 46 procenata. Ministarstvo rada i socijalnog staranja kroz razne aktivnosti nastojaće do 2017. godine prestane u potpunosti smještaj djece od nula do tri godine u institucije.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja, UNICEF i delegacija Evropske komisije pokrenuli su u septembru 2013. godine kampanju ,,Svako dijete treba porodicu“ u cilju promocije osnovnog prava svakog djeteta na život i porodicu. U cilju unapređenja zaštite djece na hraniteljstvu izrađen je program obuke i pripreme potencijalnih hranitelja, vodnik za hranitelje i smjernice zaposlenim u Centrima za socijalni rad, za primjenu propisa i zakona o socijalnoj dječjoj zaštiti i pravilnik o hraniteljstvu. Sprovedena je obuka profesionalaca za primjenu standarda za hraniteljstvo kao i za procjenu standarda djece, njihovog najboljeg interesa i planiranja njihove zaštite.

– Nastavićemo sa bavljenjem i snaženjem hraniteljstva u okviru proširene porodice, sa razvojem standardnog hraniteljstva, sa posebnim akcentom na djecu od nula do tri godine. Takođe ćemo nastaviti dalju promociju raznih vrsta hraniteljstva kako u cilju adekvatne podrške svoj djeci kojoj je potrebna specifična podrška, tako i u cilju unapređenja položaja hranitelja. Očekujemo da će implementacija kampanje doprinijeti povećanju hraniteljskih porodica kojim će djeci bez roditeljskog staranja ponuditi toplinu svoga doma – poručila je ministarka rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević.

Šef predstavništva UNICEF-a za Crnu Goru Bendžamin Perks istakao je da djeci koja žive u domu osnovno ljudsko pravo na život  u porodici je uskraćeno, te da najznačajnija odluka koju Vlada može da donese, a koja ima najveći uticaj na ljudska prava i dobrobit djece, jeste odluka o brizi za dijete koje je bez roditeljskog staranja.

– Prioritet je da se ojačaju servisi podrške porodici kako bi se spriječilo napuštanje djece i očuvala biološka porodica. Kada nije moguće obezbijediti odrastanje u biološkoj porodici, moramo ga smjestiti u hraniteljsku porodicu, zbog čega je kampanja ,,Svako dijete treba porodicu” fokusirana na pronalaženje hranitelja – rekao je Perks.

otvoreni-dani-hraniteljstva

Vizija o Crnoj Gori kao prvoj zemlji u regionu koja nema djecu mlađu od tri godine u institucijama, kako kaže Perks, jasna je i ostvarljiva.

– Pred nama je dug put i još dosta napora je potrebno uložiti kako bismo riješili ovaj problem koji je jedno od ključnih pitanja ljudskih prava. Da li ćete nam se pridružiti na ovom putu kako bismo u bliskoj budućnosti ovdje u Crnoj gori mogli sa ponosom reći da kao zemlja živimo po osnovnom principu da je svakom djetetu potrebna porodica – upitao je Perks za kraj svog izlaganja.

Specijalni gost bio je britanski glumac Nikolas Lindhrst.

– Danas sam bio u prilici da razgovaram sa predstavnicima Ministarstva rada i socijalnog staranja, djecom i hraniteljima i srećan sam što mogu da kažem da je postignut vidan napredak od moje zadnje posjete tokom 2013. godine. Sada je više djece bez adekvatnog roditeljskog staranja smješteno u hraniteljske porodice i ta djeca dobijaju svu potrebnu ljubav i podršku – istakao je prijatelj UNICEF-ove kampanje ,,Svako dijete treba porodicu“ Nikolas Lindhrst.

On je pozvao građane Crne Gore da saznaju više o hraniteljstvu i da se prijave da postanu hranitelji kako bi svako dijete moglo da raste u porodici i dostigne svoj potencijal.

otvoreni-dani-hraniteljstva_2

Zamjenik gradonačelnika Podgorice Boris Mugoša istakao je da su na događaju prisutni svi relevantni akteri društvene zajednice koji se bave ovom problematikom i da svi imaju isti zadatak – da kroz intenziviranje pojedinačnih i zajedničkih aktivnosti promovišu kampanju o hraniteljstvu, doprinosu jačanju svijesti o neophodnosti da svako dijete raste u toplom porodičnom okruženju i postizanju cilja da svako dijete do treće godine života treba da raste u porodici, a ne u nekoj od institucija.

– Djetetu koje djetinjstvo provodi u odsustvu roditeljske brige nije dovoljno samo obezbijediti krov nad glavom, nego mu je potrebna porodica koja ga voli i u koju je steklo apsolutno povjerenje. Sve nas to dodatno moralno i profesionalno obavezuje da još više pomažemo postojećim hraniteljima i motivišemo ljude da se bave hraniteljstvom, odnosno da svi zajedno stvorimo kvalitetnije uslove za rast i razvoj djece u hraniteljskim porodicama – kazao je Mugoša.

Prikazan je novi TV spot o hraniteljstvu, a socijalna radnica Irma Dizdarević i psihološkinja Marija Popović iz Centra za socijalni rad Podgorica prezentovale su hraniteljstvo i postupak kroz koji hranitelji moraju da prođu.

Hraniteljka Dragica Rakočević, majka troje djece i četvoro unučadi, rekla je da je srećna što se nalazi među ljudima visokih vrijednosti koji iskazuju svoju ljubav kroz ljubav prema djeci.

– Gledajući na televiziji, shvatila sam da mogu ja to radim. U meni su se javile emocije koje nisam mogla savladati i uz podršku mog supruga Žarka i moje porodice ja sam postala staratelj troje djece: Željka, koji je treći razred, odličan mi je đak, malog Miloša koji je prvi razred i koji mi je već donio četiri petice, Stojanke  koja ima pet godina. Pričala bih puno toga o toj djeci, ali nemam snage i emocije su me svladale, tako da se ne može se iskazati što ja osjećam danas. Ta su djeca moja. Što sam više sa njima, zaboravim da su tuđa. I nisu tuđa. Ja ih ne dam – istakla je u emotivnom obraćanju, koje nije ostavio ravnodušnog nikoga u sali, kroz suze Dragica Rakočević.

Hraniteljka Slavica Tomić, majka četvoro djece kaže da je usvojila dvoje mališana.

– To je Katarina koja ima sedam godina i ide u drugi razred i Nemanja koji ima četiri i po godine. Nemanja je imao šest mjeseci, a Katarina tri godine kada sam ih usvojila. Ja sam danas srećna i ponosna što sam njihova hraniteljka, što sam njihova druga majka. Moja djeca su ostala bez oca, kćerka mi je imala osam dana, sin deset godina. Ja sam sve to prebrodila, ali oni danas više vole Katarinu i Nemanju nego mene, vjerujte mi. Odakle god dolaze, oni prvo zovu njih i sretaju ih prije nego mene – rekla je Tomić.

otvoreni-dani-hraniteljstva_3

Stručno osoblje Centra za socijalni rad govori o programu i postupku hraniteljstva

Istakla je da bi voljela da u Podgorici se probudi svijest svih lica da tu djecu prihvate kod sebe, da ih ima još mnogo, da vide što je roditeljski dom.

Sandra Manojlović, studetkinja treće godine Ekonomskog fakulteta u Podgorici, odrasla je u hraniteljskoj porodici.

– Spletom životnih okolnosti, smrti majke i nemogućnosti oca da brine o mojoj sestri Jeleni i meni, brigu o nama preuzeli su baba, djed i tetka. Baba i djed su preminuli, nažalost, ali su imali veliku ulogu u mom odrastanju. Tetka je ipak ona koja je podredila svoj život nama u potpunosti i kojoj pripisujem sve zasluge. Hraniteljska porodica  za mene je  bila idealna porodica, u kojoj sam imala srećno i bezbrižno djetinjstvo, kvalitetno odrastanje. Porodica u kojoj sam se, iznad svega, osjećala sigurnom, gdje mi je pružena bila ljubav, pažnja, razumijevanje i podrška. Mislim da nikada neću moći da im se odužim za sve ono što su uradili za nas – rekla je Manojlović.

B.R.

Foto: Boris Šekularac