Pored ovih programa, kako je za Pobjedu kazala koordinatorka Američkog ugla Milena Vučelić, i crnogorski nastavnici i profesori, kao i uspješni profesionalci, mogu da apliciraju za programe boravka u SAD, šest do 10 mjeseci, i bave se akademskim i istraživačkim radom.
– U okviru našeg savjetodavnoobrazovnog centra mreže „Education USA“, trudimo se da ohrabrimo naše srednjoškolce i studente da nastave školovanje u nekoj od prestižnih američkih škola. Kroz besplatna savjetovanja i prezentacije, pomažemo im da prođu kroz zahtjevan proces prijavljivanja na neku od američkih visokoškolskih institucija. Studenti iz Crne Gore uspijevaju da se upišu na američke fakultete i dobiju stipendije na bazi svog akademskog uspjeha, ali i na osnovu sportskog talenta – naglaisla je naša sagovornica.
U prethodnih pet godina, pet studenata iz Amerike boravilo je u Crnoj Gori, dok je 95 crnogorskih visokoškolaca studiralo na američkim univerzitetima.
Osnovni cilj ovog kulturnog centra je, kako kažu, pružanje informacija stranoj publici o Sjedinjenim Američkim Državama putem multimedijalnih kolekcija, knjiga, serijskih publikacija, raznih programa i interneta.
Vučelić pojašnjava da osim u Podgorici, slični centri postoje i u Pljevljima i na Cetinju. Sponzoriše ih Stejt dipartment. Postoje u čitavom svijetu i danas ih ima više od 400.