Prema dokumentu, iz redovnih sredstava početkom sljedeće godine biće izdvojeno 18.700 eura za zaposlenje dva radnika, kako bi se kadrovski popunio Centar za promociju mentalnog zdravlja i međunarodnu saradnju Specijalne bolnice za psihijatriju u Kotoru. U istoj zdravstvenoj ustanovi treba zaposliti ukupno deset medicinskih tehničara, što će koštati 90 hiljada eura.
Problem je i nedostatak kadra sa završenom specijalizacijom, iako zvanični podaci pokazuju da raste broj maloljetnika sa psihičkim problemima, prenose Vijesti.
Za poboljšanje stanja na Psihijatrijskoj klinici biće izdvojeno 200 hiljada eura iz kredita Svjetske banke.Dodatnih pet hiljada eura, iz redovnih sredstava, biće usmjereno za formiranje dnevnog centra za mentalno oboljele u nikšićkoj Bolnici.
U Akcionom planu piše i da je više od 300 hiljada euraplanirano za jačanje kapaciteta i vještine kadra u toj oblasti.Iz redovnih sredstava biće izdvojeno 30 hiljada za raspisivanje specijalizacije iz oblasti dječje psihijatrije. Ministarstvo zdravlja planira da iz donacija izdvoji 72 hiljade euraza obaveznu edukaciju 30 psihologa i psihijatara.
Jedan od glavnih ciljeva dokumenta je smanjenje ponovljenih bolničkih liječenja pacijenata sa teškim duševnim oboljenjima, ali i broja pacijenata sa dugotrajnim boravkom u Psihijatrijskoj bolnici u Kotoru.
Direktor bolnice za psihijatriju, Dragan Čabarkapa, ranije je saopštio da bolnica raspolaže sa 240 kreveta, a da u njoj prosječno boravi od 250 do 280 pacijenata. Upozorio je da obavljaju posao četiri ustanove koje bi trebalo da postoje u državi – psihijatrijske, sudske, socijalne i ustanove za liječenje zavisnika.