Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

ISTRAŽIVANJE: Građani nedovoljno informisani o pravima koja imaju kao pacijenti

slikaCrnogorski građani nijesu dovoljno informisani o pravima koja imaju kao pacijenti, a svaki peti se nikome ne bi obratio u slučaju da su mu prava ugrožena, pokazalo je istraživanje nevladine organizacije Juventas.

Programska direktorica za ljudska prava u Juventasu Jelena Čolaković kazala je danas na okruglom stolu “Kvalitet i dostupnost zdravstvene zaštite u Crnoj Gori”, da je istraživanje sprovedeno od 15. maja do 5. juna na uzorku od 1.034 punoljetna ispitanika, prenosi agenija MINA.

Ona je objasnila da je istraživanje urađeno u okviru studije praktične politike koja analizira djelotvornost do sada sprovedenih politika u oblasti zaštite prava pacijenata, a koja je sprovedena u okviru projekta SPEED UP u saradnji sa NVO SOS Podgorica, CAZAS i Ekvista.

-Istraživanje je pokazalo da je važno promovisati prava pacijenata kroz informativne kampanje među građanima i pružaocima usluga iz oblasti zdravstvene zaštite. Zabrinjavajuće je da je manje od 50 ispitanih zna da Crna Gora ima Zakon o zaštiti prava pacijenata- rekla je Čolaković.

Prema njenim riječima, posebno je zabrinjavajući nivo informisanosti građana kada se uzme u obzir da je Zakon o pravima pacijenata usvojen 2010. godine.

-Naše istraživanje potkrepljuje izvještaj Minstarstva zdravlja koje kaže da 90 odsto zaštitnika pacijenata smatra da je potrebno informisati pacijente-navela je Čolaković u PR centru.

Istraživanje je, kako je dodala, pokazalo da svaki šesti ispitanik izjavljuje da je donekle ili u potpunosti upoznat sa pravima koja ima kao pacijent, dok 57,6 odsto smatra da nije uopšte ili je vrlo slabo informisana.

-Od anketiranih, 5,3 odsto je izjavilo da je u potpunosti upoznato sa pravima. Osjećaj upoznatosti sa pravima je dodatno pao, što je argument koji ide u prilog potrebe za informativnom kampanjom o pravima pacijenata-kazala je ona.

Govoreći o poštovanju prava pacijenata, Čolaković je navela da ispitanici smatraju da se pravo na besplatne ljekove ne poštuje, kao ni pravo na dobru organizaciju zdravstvene zaštite u smislu zakazivanja i prava na prigovor.

-Svaki peti, odnosno 21,6 odsto ispitanika se izjasnilo da se ne bi nikome obratili u slučaju da su im prava ugrožena, dok 12,8 odsto njih ne zna kome bi se obratilo- rekla je ona.

Savjetnica ministra zdravlja Senka Klikovac kazala je da Zakon o pravima pacijenata u Crnoj Gori predstavlja jedan od ključnih akata koji je osnova Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju.

-Mogu da istaknem da su u stvari Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o zdravstvenom osiguranju jedna piramida u zdravstvenom sistemu iz kojega proističe organizacija i funkcionisanje cijelog zdravsvenog sistema-navela je ona.

Klikovac je podsjetila da u crnogorskom zdravstvenom sistemu postoji institucija zaštitnika prava pacijenata, kojoj pacijent može da se obrati ukoliko nije yadovoljan zdravstvenom uslugom.

 

Direktor podgoričkog Doma zdravlja Nebojša Kavarić objasnio je da je uloga zaštitnika prava pacijenata da olakša protok informacija od zdravstvenih instutucija prema pacijentima.

-I  da im olakša da dobiju zdravstvenu zaštitu što prije-naveo je on.

 

Predstavnica SPEED UP projekta Ana Selić objasnila je da je cilj projekta, koji je podržala Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, davanje doprinosa harmonizaciji crnogogorske socijalne politike sa standardima Unije.

 

Izvor: CDM