On je objasnio da je Agencija, nakon presude Upravnog suda, po tužbi Telekoma i Telenora, da se ne mogu primjenjivati niže cijene rominga na osnovu međudržavnog sporazuma sa Srbijom, BiH I Makedonijom, donijela novu odluku.
– Ova se odluka bazira na odredbama domaćih zakona o elektronskim komunikacijama i o zaštiti potrošača – rekao je Sekulić.
On je objasnio da su zakonom o elektronskim komunikacijama utvrđeni principi na kojima se zasniva taj zakon, a među najvažnijim su principi nediskriminatornosti i proporcionalnosti.
– Činjenica je da su sva tri mobilna operatera u Crnoj Gori utvrdila cijene u romingu u mrežama operatera koji su u istom vlasništvu, a koje su čak i niže od cijena propisanih našom osporenom odredbom. Princip nediskriminatonosti nalaže da takve cijene budu ponuđene i drugim operatorima – naveo je Sekulić.
On je istakao da princip proporcionalnosti nalaže da se, s obzirom na to da su regulatorna tijela iz Srbije, BiH i Makedonije donijela odluke o snižavanju cijena rominga I da će pogodnosti od tih odluka uživati građani Crne Gore koji putuju u te zemlje, to isto primijeni i na njihove građane za vrijeme boravka u Crnoj Gori.
Upravni sud je, kako je javila Pobjeda, presudio po tužbi Telekoma i Telenora, pozivajući se na činjenicu da deklaracije Evropske unije nijesu obavezujuće za Crnu Goru, dok ne postane članica Unije. Drugi razlog je što međudražvni sporazum o sniženju cijena u romingu, koji su potpisale Vlade Crne Gore, Srbije, BiH i Makedonije nije ratifikovan u parlamentu.