Najbolji period da se zakorači u svijet klasičnog baleta je sa pet godina, a da bi jedna djevojčica izrasla u ozbiljnu i profesionalnu balerinu, potrebne su godine posvećenog rada, koji se tokom godina školovanja usložnjava, kazala je za MNE magazin osnivač i direktor baletske škole ,,Princeza Ksenija” Vanja Pantović.
Iako većina nas vidi samo ono što se na pozornici dešava, a to je najljepši dio baleta, potrebno je, kako kaže naša sagovornica, svakodnevno raditi i posvetiti se ovoj umjetnosti u pravom smislu te riječi. Ona ističe da je za razvoj svakog djeteta važno da se umjetnički obrazuje.
– Umjetničko obrazovanje je jedan od ključnih momenata za razvoj djeteta bez obzira na to da li će se u životu baviti profesijom u toj oblasti. Umjetičko obrazovanje oplemenjuje i unapređuje, otvara nove vidike, pa budućem životu daje poseban pečat. Bez obzira na buduću profesiju ono je ključ uspjeha svakog civilizovanog građanina – građanina evropske porodice, građanina svijeta – kazala je Pantović.

Ona napominje da se baletska škola pretežno upisuje sa pet godina, jer je to najbolji period da se zakorači u svijet klasičnog baleta.
– Osnovna baletska škola traje šest godina i tada je balerina spremna da izađe na scenu. U slučaju škole ,,Princeza Ksenija”, izlazak na scenu je priređen znatno ranije, jer sam boravak na sceni djeci daje najbolji motiv da nastave sa radom i napretkom – rekla je Pantović.
Otkrila je da najstarije balerine koje pohađaju nastavu u ovoj školi sa 15 godina imaju ozbiljni ,,staž” na sceni teatra.
Pantović je kazala da škola radi na realizaciji plana i programa definisanog po standardima akademije ,,Vaganova”.
– Program je odobrilo Ministarstvo prosvjete i podrazumijeva sistematičan šestogodišnji rad. Predmeti obuhvaćeni programom su: klasičan balet, poznavanje muzike, klavir, istorijsko-balske igre, karakterne igre, savremeni pokret…- objasnila je naša sagovornica.
Tokom proslave jubileja ove škole, koji je proslavljen u martu ove godine u Crnogorskom narodnom pozorištu, navodi direktorica, podsjetili su se svih profesora koji su učestvovali u pedagoškom procesu, eminentnih stručnjaka u svojim profesijama. To su: Ivanka Lukateli, Lidija Pilipenko, Sonja Lapatanov, Katja Petrovska, Antoaneta Aleksijeva, Irina Ivanovna, Galina Cajkovska…
Vanja smatra da se balet kao umjetnost u Crnoj Gori sve više cijeni.
– Baletska umjetnost u Crnoj Gori iz godine u godinu dobija sve više ,,fanova”. Sve naše predstave u Crnogorskom narodnom pozorištu su popunjene. Čak i kad igramo dvije predstave na dan. To je pokazatelj i najbolji putokaz za dalji rad i unapređenje čitavg projekta i pune sale na baletskim predstavama – zaključila je naša sagovornica.
Katarina Janković
Slike preuzete sa sajta ,,Princeza Ksenija”