27.06.2015. u 16:20
Prošle godine ugašeno je 2.428 privrednih društava, a ove godine, do 19.juna, zabilježeno je njih 1338. To su iz Centralnog registra privrednih subjekata kazali za MNE magazin.
Komentarišući ove podatke, ekonomski analitičar Vasilije Kostić kaže da je ključni razlog koji dovodi do propadanja firme, u preko 95 odsto slučajeva, neraspologanje potrebnim znanjima i poslovnim vještinama.
– Treba napraviti razliku između onog što se zove preduzetnički dar u osnivanju preduzeća, ali upravljanje biznisom je nešto sasvim drugo… Moj je utisak da u crnogorskim predzuzećima u najvećem dijelu fali nedovoljno savremenih stručnih znanja u upravljanju biznisom. Stalno preporučujem da moraju da edukuju ne samo operativno osoblje, srednji menadžment, već i top menadžment, naročito – kaže Kostić.
Konkurencija na tržištu je, kako navodi, izuzeno jaka i ona se stalno zaoštrava, a preduzeća koja nijesu u stanju da prate taj nivo osuđena su na propast. Analitičar smatra da tu konkurenciju ne mogu da isprate upravo ona preduzeća koja ne rade na edukaciji i ne prate savremena znanja u poslovnim vještinama.
-To je uslov bez kojeg se ne može –kaže Kostić.
Broj propadanja preduzeća je, kako ocjenjuje analitičar, izuzetno veliki naročito u prvih pet godina njihovog nastanka. Kostić ističe da ono što je karakteristično ne samo za zemlje u razvoju, nego i za visoko razvijene zemlje jeste to što je broj ,,smrtnosti” firmi u prvih pet godina preko 70 odsto.
-A od preostalog dijela, više od 20 odsto ne dočeka sedmu godinu. To je nešto što je karaketristika novoosnovanih preduzeća iz više razloga. Zbog toga i postoje u svim razvijenim zemljama gdje ekonomska situacija to dozvoljava razni sisitemi podrške i pomoći malim i srednjim preduzećima – kaže Kostić.
On smatra da je važno da država stimuliše lak način osnivanja preduzeća. Ako pogledate, kako navodi analitičar, šta se trenutno dešava na crnogorskoj ekonomskoj sceni kada su u pitanju mala i srednja preduzeća, sve više i više se ide ka nekim restrikcijama.
-Neki preporučuju da se podigne cenzus za osnivanje preduzeća. Treba znati da progres i uslovi za progres firme,prije svega, nalaze se na mikroekonomskom nivou. Odgovornost leži na lokalnim samoupravama i lokalnim organima vlasti za stimulisanje biznisa. Mislim da kod nas lokalne uprave u mnogo slučajeva ne razumiju potrebu, pa opterećuju firme i vide ih kao izvor prihoda, a ne kao nekoga od koga zavisi njihovo funkcinisanje – kaže Kostić.
Podaci Centralnog registra privrednih subjekata kažu da je prošle godine osnovano 3.749 privrednih društava, a ove godine, do 19.juna, evidentirano je njih 2.965. Analizirajući ove podatke i upoređujući ih sa brojem ugašenih firmi, Kostić kaže da nema razloga za brigu.
-Vrlo je važno da postoji što veća volja za osnivanjem preduzeća. Dok god je razlika između novoosnovanih i ugašenih firmi pozitivna to znači da ipak privreda bilježe određene koristi, budući da su mala preduzeća poznata kao stvaraoci novih radnih mjesta – kaže Kostić.
Analitičar ističe da treba imati u vidu da su, liše vrlo malog broja firmi, sve uspješne velike firme nekada bile male.