Krajnici ponekad mogu, umjesto da štite organizam, da postanu žarište i potencijalna opasnost.To bi značilo da postoji mogućnost da upaljeni krajnici izazovu komplikacije na udaljenim organima, na primjer na srcu, zglobovima, bubrezima. Zato se smatra da je više od pet streptokoknih angina godišnje indikacija za operaciju.
Krajnici su imunološki organ, vrlo značajan do navršene treće godine života djeteta. Do tog perioda imaju značajnu ulogu u cijelom odbrambenom sistemu. Kako dijete odrasta, imunološki sistem sazrijeva, a fiziološka uloga krajnika opada, da bi drugi organi preuzeli ovu funkciju. Do puberteta se znatno smanjuju, tako da odrasli ljudi rijetko imaju velike krajnike. Znači, njihova uloga u organizmu u tom periodu polako nestaje. Nekad se dešava da uvećani krajnici prave mehaničku smetnju disanju, naročito tokom sna (sleep apnea), što ima negativne posljedice na razvoj djeteta. U ovom slučaju su krajnici biološki zdravi, ali svojom veličinom djetetu mogu da prave problem, tako da je i ovo razlog za operaciju krajnika.
Smatra se da je u trogodišnjem uzrastu najbolje vrijeme za operaciju. Upravo oko ovog perioda rast krajnika dostigne skoro maksimum i dobije se jasnija slika o njihovom stanju. Do treće godine problem više pravi uvećani treći krajnik, a od treće godine palatinalne tonzile.
Krajnici nijesu ti koji mehanički brane pristup donjim respiratornim putevima. Postoje drugi fiziološki mehanizmi i organi koji su za to zaduženi.Vazduh koji ide u pluća ne ide preko krajnika, izuzev u situaciji kada se diše na usta.Vazduh, prilikom disanja na nos, prolazi iza krajnika, pa je krajnje nebitno da li krajnici postoje ili ne, jer ih struja koja ide iz nosa zaobilazi.
Dr Vjera Janković, pedijatar