MPNI: Održan bazični trening ,,Školska medijacija“

0
0
Foto: Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija
Foto: Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija

U okviru projekta „Uvođenje mirnog rješavanje sporova – medijacije u školama“ koji realizuje nevladina organizacija ,,Udruženje medijatora Crne Gore”, na osnovu Memoranduma o saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija i Centrom za alternativno rješavanje sporova u Podgorici je održan trening ,,ŠKOLSKA MEDIJACIJA“, saopšteno je iz ovog resora.

Kako su kazali, u pitanju je četvorodnevni akreditovani programu za obuku nastavnika koji je u periodu od 15. do 18. februara 2025.godine pohađalo 18 polaznika – profesora i stručnih radnika iz podgoričkih osnovnih škola „Sutjeska“ i „Branko Božović“ i bijelopoljske Osnovne škole “Marko Miljanov”.

– Ovaj projekat se sprovodi u okviru šire inicijative ,,Jačanje povjerenja građana u institucije i izgradnja otpornih zajednica” koji realizuju UNDP, UNICEF i UNESCO, u saradnji s Vladom Crne Gore, a isti finansira Fond UN za izgradnju mira (UN Peacebuilding Fund) – dodaju.

Iz Ministarstva kažu da je cilj organizovanja bazičnog trenina školskih medijatora sticanje
ključnih vještina i znanja potrebnih za efikasno rješavanje konflikata u
školskom okruženju.

– Ova obuka obuhvata nekoliko važnih aspekata, uključujući upoznavanje učesnika, budućih školskih medijatora, sa osnovnim pojmovima i značajem školske medijacije, njenim principima i prednostima za uspješno upravljanje i rješavanje sukoba među učenicima. Pored toga, obuka omogućava upoznavanje sa ulogom medijatora i vještinama koje medijatori trebaju razviti, uključujući sposobnost objektivnog i aktivnog slušanja, empatije i pregovaranja. Takođe, učesnici su se upoznali sa sa ključnim fazama medijacijskog
postupka, kao i sa tehnikama komunikacije koje omogućavaju efektivno postizanje sporazuma, te pisanjem dokumenta o postignutom dogovoru – poručuju.

Predmetnom obukom se stvaraju osnove za primjenu školske medijacije u svakodnevnom školskom životu, doprinoseći na taj način izgradnji sigurnijeg i harmoničnijeg okruženja za učenike, nastavnike i roditelje.

– Tokom treninga, učesnici su, osim teorijskog dijela, imali priliku da učestvuju u radionicama i praktičnim vježbama koje su im omogućile da primjene stečeno znanje u simuliranim situacijama. Posljednjeg danabtreninga organizovano je polaganje, koje je uključivalo simulaciju konkretne situacije sukoba u školi, uz primjenu tehnika medijacije za efikasno rješavanje problema. Ovaj praktični dio treninga omogućio je učesnicima da se u potpunosti upoznaju sa izazovima medijatorskog procesa, kako bi stečene vještine mogli primijeniti u stvarnim životnim okolnostima.Trening su vodile Rajka Perović, mr Branka Kankaraš i Marijana Medenica-Bulatović – zaključuju.

Mn.M.